Gmina Kobylnica w dniach 17.04.2023 – 20.04.2023 zorganizowała wizytę studyjną do Norwegii w ramach projektu pod tytułem „Poprawa efektywności energetycznej w Gminie Kobylnica poprzez termomodernizację czterech budynków Szkoły Podstawowej w Kobylnicy”. Wizyta stanowiła jeden z elementów projektu, który uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu w ramach naboru finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i budżetu państwa: Poprawa efektywności energetycznej w budynkach szkolnych. Projekt realizowany jest wraz z norweskim partnerem – Gminą Miastem Fredrikstad.
Wizyta w Norwegii była między innymi okazją do spotkania z przedstawicielami Gminy i Miasta Fredrikstad oraz miała za zadanie promocję partnerstwa, Funduszy Norweskich, EOG i Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu. W wizycie ze strony polskiej udział wzięli pracownicy Gminy Kobylnica i jednostek podległych a także dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej w Kobylnicy
W dniu 18.04.2023 r. odbyło się seminarium poświęcone współpracy polsko-norweskiej w ramach projektu „Poprawa efektywności energetycznej w Gminie Kobylnica poprzez termomodernizację czterech budynków Szkoły Podstawowej w Kobylnicy”. W wydarzeniu uczestniczyło 27 osób oraz 37 uczestnikow on-line. W tym celu przed spotkaniem udostępniony zostal specjalny link, przy pomocy którego można było dołączyć do spotkania.
Zgromadzonych gości powitał Pan Atle Ottesen – Zastępca Burmistrza Fredrikstad, który zaprezentował walory Miasta Fredrikstad. Dziekując za zaproszenie Pani Anna Gliniecka-Woś – Zastępca Wójta Gminy Kobylnica przekazała na ręce Pana Burmistrza pamiątkowy grawerton, z życzeniami dalszej owocnej współpracy.
Następnie prezentacji założeń projektowych dokonała Izabela Grzeszczak – Inspektor ds. pozyskiwania środków zewnętrznych i monitoringu planów rozwoju Gminy Kobylnica.
Kolejnym prelegentem był Pan Tomasz Biel - Inspektor ds. oświetlenia i zarządzania energią w Gminie Kobylnica, który zaprezentował działania podejmowane przez Gminę Kobylnica w zakresie ochrony środowiska, energii odnawialnej, efektywności i bezpieczeństwa energetycznego.
Doświadczenia w realizacji projektów międzynarodowych Gminy Fredrikstad przedstawił uczestnikom spotkania Pan Einar Stefanussen – Koordynator projektów międzynarodowych.
O doświadczeniach Gminy i Miasta Fredrikstad w realizacji przedsięwzięć z zakresu ochrony środowiska, energii odnawialnej opowiedziała inżynier energetyk - Pani Helene Bøe Tømmerbakke.
Ostatnim wystąpieniem była prelekcja doradcy - Pana Pan Erlinga Gunnufsena - dotycząca planowania i kierunków rozwoju miasta Fredrikstad.
Spotkanie było okazją do zaprezentowania głównych założeń projektowych dotyczących inwestycji polegającej na przeprowadzeniu prac termomodernizacyjnych, które prowadzone są na kompleksie budynków Szkoły Podstawowej w Kobylnicy a także wymianie doświadczeń z zakresu OZE pomiędzy strona polską i norweską.
W dniu 19.04.2023 r. odbył się wyjazd studyjny obejmujący objazd autokarem po norweskich obiektach stanowiących przykłady dobrych praktyk w zakresie OZE. Program objął wizytę w centrali wymiany ciepła w nowowybudowanym przedszkolu. Po obiekcie wykorzystujacym elementy OZE oraz nowoczesny system zbierania odpadów oprowadzała uczestników Pani Helene Bøe Tømmerbakke, inżynier energetyk z Gminy i Miasta Fredrikstad. Następnie uczestnicy zwiedzili „Lislebyhallen“ - halę sportową zbudowaną z wykorzystaniem energooszczędnych technologii. Inżynier - Pan Petter Skallebakke, zaprezentował również na przykładzie dachu hali, w jaki sposób wykorzystywane są rośliny do zbierania nadmiaru wód opadowych. Kolejnym przykładem dobrych praktyk była wizyta w domu opieki „Onsøyheimen”, w którym wykorzystywane są m.in. pompa ciepła, solary i stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Wizytę studyjną zakończyło zwiedzanie centrali przetwarzania odpadów i biogazowni w Fredrikstad.
Program spotkań był niezwykle bogaty i stanowił dla obu stron źródło cennych informacji. W trakcie wizyty w tym przepięknym turystycznym mieście można było doświadczyć gościnności ze strony norweskich gospodarzy. Wizyta w Fredrikstad była nie tylko okazją do spotkania i wymiany doświadczeń z przedstawicielami Gminy i Miasta Fredrikstad, jej celem było przyczynienie się do podniesienia świadomości społecznej w zakresie bezpieczeństwa środowiskowego i energetycznego oraz promocja partnerstwa, Funduszy Norweskich, EOG i Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu.
www.eeagrants.org www.norwaygrants.org
Wspólnie działamy na rzecz zielonej Europy