Działalność podejmowana w celu zachowania możliwie naturalnego charakteru środowiska przyrodniczego, gwarantującego ciągłość przebiegu najważniejszych procesów zachodzących w biosferze oraz utrzymanie środowiska w stanie zapewniającym optymalne warunki bytowania człowieka. Działania ochronne skupiają się na racjonalnym kształtowaniu środowiska i gospodarowaniu zasobami przyrodniczymi zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju, zapobieganiu lub przeciwdziałaniu zjawiskom oraz procesom wywierającym szkodliwy wpływ na środowisko przyrodnicze bądź przyczyniającym się do jego zniszczenia, uszkodzenia, zanieczyszczenia oraz zmiany cech fizycznych lub charakteru jego elementów składowych oraz przywracaniu środowiska i elementów przyrodniczych do stanu właściwego ( stanu równowagi przyrodniczej). Ochrona środowiska przyrodniczego obejmuje ochronę powietrza atmosferycznego (atmosfery), ochronę wód, ochronę gleb oraz ochronę zasobów naturalnych (odnawialnych i nieodnawialnych).
Na terenie Gminy Kobylnica znajduje się Park Krajobrazowy „Dolina Słupi”, który jest jednym z najbardziej atrakcyjnych turystycznie obszarów powiatu słupskiego. Urozmaicona rzeźba terenu, piękne krajobrazy, bogactwo jezior i rzek, szata roślinna oraz czyste i mało zmienione środowisko stwarzają doskonałe możliwości do organizowania różnych form wypoczynku, a zwłaszcza turystyki kwalifikowanej: rowerowej, pieszej, konnej i kajakarstwa. W Parku „Dolina Słupi” żyje 46 gatunków ssaków. W lasach licznie występują jelenie, sarny i dziki, mające tu dogodne warunki do życia i rozmnażania się. Z drapieżników spotykamy kuny, tchórze, gronostaje, łasice, norki, lisy, jenoty i borsuki.
W gminie Kobylnica przykłada się szczególną wagę do tego, aby rozwój gospodarczy nie odbywał się z uszczerbkiem dla środowiska naturalnego.
Z większych rzek przepływających przez gminę Kobylnica należy wymienić Słupię i Wieprzę. W czasie wędrówek po Gminie napotkamy też liczne mniejsze rzeczki, strumienie, strumyki, malownicze oczka leśne. Ogólnie pokrytych wodą jest prawie 300 hektarów terenu gminy, w tym na rzeki przypadają 43 hektary, a na jeziora – 23.
Na wiosnę kobylnickie łąki i leśne polany tworzą niezapomniane, barwne dywany delikatnych kwiatów tworząc naturalne środowisko dla motyli i pszczół. Z dobrodziejstw kobylnickiej natury korzystają liczne pasieki, w których pracowite pszczoły przetwarzają kwiatowy nektar na miód.
Na terenie Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi” występuje około 750 gatunków roślin naczyniowych, z czego zdecydowaną większość stanowią rośliny zielone (około 670 gatunków). 60 gatunków podlega ochronie prawnej, w tym 45 objętych jest ochroną ścisłą, a 15 ochroną częściową.