Procedura wystawienia karty zgonu i powołania koronera
Zgodnie z § 2 ust. 1 Rozporządzenia Ministra zdrowia i opieki społecznej z dnia 3 sierpnia 1961 r. w sprawie stwierdzenia zgonu i jego przyczyny wystawienie karty zgonu jest obowiązkiem lekarza, który ostatni w okresie 30 dni przed dniem zgonu udzielał choremu świadczeń lekarskich oraz zgodnie z Art. 11. 1. Ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych Zgon i jego przyczyna są ustalane przez:
W przypadku gdy nie ma lekarza o którym mowa powyżej zastosowanie ma § 3 Rozporządzenia Ministra zdrowia i opieki społecznej z dnia 3 sierpnia 1961 r. w sprawie stwierdzenia zgonu i jego przyczyny, który mówi że:
„W przypadku gdy nie ma lekarza zobowiązanego do wystawienia karty zgonu w myśl § 2 ust. 1 bądź lekarz taki zamieszkuje w odległości większej niż 4 km od miejsca, w którym znajdują się zwłoki, albo z powodu choroby lub z innych uzasadnionych przyczyn nie może dokonać oględzin zwłok w ciągu 12 godzin od chwili wezwania, kartę zgonu wystawia:
W razie niemożności dopełnienia przepisu o którym mowa w Art. 11. 1. Ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych stwierdzenie zgonu i jego przyczyny powinno nastąpić w drodze oględzin, dokonywanych przez lekarza lub w razie jego braku przez inną osobę, powołaną do tej czynności przez właściwego starostę, przy czym koszty tych oględzin i wystawionego świadectwa nie mogą obciążać rodziny zmarłego.