Konferencja podsumowująca projekt "Poprawa efektywności energetycznej w Gminie Kobylnica poprzez termomodernizację czterech budynków Szkoły Podstawowej w Kobylnicy"
W ramach projektu pn.: „Poprawa efektywności energetycznej w Gminie Kobylnica poprzez termomodernizację czterech budynków Szkoły Podstawowej w Kobylnicy”, dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, budżetu państwa i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dnia 20 marca 2024 roku w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kobylnicy odbyła się konferencja podsumowująca projekt.
Konferencja była okazją do spotkania przedstawicieli instytucji i organizacji pozarządowych związanych z ochroną środowiska, władz gminy i powiatu oraz gości z Fredrikstad.
Zgromadzonych gości przywitał Wójt Gminy Kobylnica - Leszek Kuliński, następnie Zastępca Wójta Gminy Kobylnica - Anna Gliniecka – Woś zaprezentowała założenia i działania zrealizowane przez Gminę Kobylnica w ramach projektu. Młodzież biorąca udział w wizycie studyjnej w mieście Fredrikstad przedstawiła prezentację podsumowującą ich wizytę w Norwegii oraz zaprezentowała film pt. „Termomodernizacja oczami młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Kobylnicy”.
Tomasz Koprowiak - Pełnomocnik Zarządu Stowarzyszenia Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej przedstawił wpływ społeczności energetycznych na rozwój lokalny.
Zarząd ENGIE EC Słupsk reprezentowała Prezes Agnieszka Jeziorska, która opowiedziała o transformacji energetycznej w ENGIE EC Słupsk. Na końcu spotkania głos zabrał przedstawiciel norweskiej Gminy Fredrikstad.
W trakcie konferencji przedstawiono główne działania zrealizowane w ramach projektu, tj.:
- Organizacja konferencji inaugurującej projekt w Polsce,
- Organizacja wizyta studyjna w Norwegii,
- Termomodernizacja 4 budynków Szkoły Podstawowej w Kobylnicy,
- Organizacja debaty szkolnej.
Prace termomodernizacyjne obejmowały ocieplenie przegród zewnętrznych, wymianę okien i drzwi zewnętrznych, przebudowanie systemu gazowego z wymianą źródła ciepła z zastosowaniem gruntowych pomp ciepła, wymianę oświetlenia wewnętrznego i wykonanie instalacji fotowoltaicznej oraz wymiana pokrycia dachowego wraz z jego ociepleniem.
Realizacja projektu przyczyniła się do:
- Redukcji emisji zanieczyszczeń, w tym CO2,
- Zmniejszenia zużycia energii pierwotnej,
- Wzrostu produkcji energii ze źródeł odnawialnych.
www.eeagrants.org www.norwaygrants.org
Wspólnie działamy na rzecz zielonej Europy