Gmina Kobylnica w miarę możliwości finansowych, w celu poprawy stanu zachowania zabytków, wspiera finansowo właścicieli obiektów zabytkowych wpisanych do rejestru zabytków województwa pomorskiego w podejmowanych przez nich działaniach mających na celu ochronę zabytków. Na podstawie uchwały Rady Gminy Kobylnica w sprawie zasad i trybu postępowania o udzielanie, rozliczenie i kontroli wykorzystania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków niestanowiących własność gminy, dofinansowanie jest udzielane właścicielom zabytków.
Gmina od 2006 roku udziela wsparcia finansowego w formie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie oraz roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, niestanowiących własność gminy. Dzięki dostępowi do różnych źródeł finansowania prowadzone są prace przywracające zabytkowym obiektom ich świetność i eksponujące piękno.
Na przestrzeni ostatnich lat dzięki wspólnemu wysiłkowi parafian, proboszczy oraz władz gminy udało się odrestaurować kościoły w Słonowicach, Kuleszewie, Kobylnicy, Kwakowie i Zębowie, które stały się chlubą regionu.
W 2020 roku Gmina Kobylnica udzieliła dotację na prace konserwatorskie w kwocie 50.616,00 zł, która stanowiła wsparcie dla Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Stanisława Kostki w Słonowicach.
Dotacja została wykorzystana na wykonanie prac renowacyjnych ołtarza głównego, polegających na pełnej konserwacji środkowej części złoconego i polichromowanego retabulum ołtarzowego.
W ramach II etapu prac wykonano następujące zabiegi:
Ołtarz w Słonowicach był w złym stanie technicznym, jego konserwacja wymagała znacznych nakładów finansowych. Dzięki udzielonej przez Gminę Kobylnica dotacji, wsparciu Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku i podjętym działaniom konserwatorskim, możliwe stało się uratowanie zabytku o tak wyjątkowej wartości. Zabytek ten posiada unikalne wartości artystyczne i estetyczne. Cechy stylistyczne ołtarza nawiązują do eklektycznego ołtarza głównego autorstwa Eisnera z Monachium z 1918 roku, znajdującego się w kościele parafialnym p.w. NSPJ i św. Mikołaja w Rzeczenicy. Z historii ołtarza ze Słonowic wiadomo, że został przywieziony z Łodzi za pośrednictwem Salezjanów.