Gmina Kobylnica
Powróć do: strona główna

Gmina Kobylnica

Gmina Kobylnica leży w północno-zachodniej części województwa pomorskiego. Zachwyca położeniem, krajobrazem, wieloma inwestycjami proekologicznymi, jak również bogatą ofertą przygotowaną z myślą o potencjalnych inwestorach. Stanowi przykład dobrze zorganizowanej, wielofunkcyjnej europejskiej gminy wiejskiej.

Proinwestycyjny nurt jest możliwy dzięki dogodnemu położeniu. Bliskie sąsiedztwo Słupska, Ustki i Trójmiasta umożliwia doskonały dostęp do szkolnictwa wyższego, kadry pracowniczej, dóbr kultury, rekreacji, licznych obiektów handlowych i wielu instytucji. Gmina leży przy głównych szlakach komunikacyjnych regionu. Jej teren przecina droga krajowa nr 6, która biegnie od granicy z Niemcami przez Szczecin, Słupsk, Lębork, Gdynię, aż po Gdańsk. Jednocześnie wytyczona jest tu także trasa drogi krajowej numer 21, która łączy północ z południem kraju.

Priorytetem dla samorządu jest systematyczne przekazywanie środków finansowych na remonty i budowę dróg gminnych oraz zaangażowanie finansowe w remonty dróg powiatowych, co jest podstawą działania rozwoju gospodarczego. Z myślą o inwestorach podejmuje się przedsięwzięcia polegające na zbrojeniu terenów pod budowę sieci kanalizacyjnej oraz wodociągowej. Wspierane są również działania związane z gazyfikacją gminy.

Na terenie Gminy Kobylnica prężnie działają przedsiębiorstwa świadczące usługi w zakresie handlu, budownictwa, przemysłu czy przetwórstwa. Ważnym krokiem w rozwoju Gminy Kobylnica jest otwarcie się na nowych inwestorów chcących związać swoją działalność z najbliższym regionem.

Wiele miejscowości gminy ma bogatą historię, której początki sięgają przełomu XI - XIII wieku. W okresie od XIV do XVI w. na terenie gminy założyły swoje majątki słynne rody: Masow, Boehn, Putkamer, Zitzewitz. Licznie reprezentowana jest architektura i budownictwo XIX wieczne: kościoły, zespoły pałacowo-folwarczne i budownictwo zagrodowe. Zachowały się także pałace i dworki o charakterze klasycystycznym i późno klasycystycznym (Sierakowo Słupskie, Zajączkowo, Kończewo, Żelki), eklektycznym (pałace w Ścięgnicy, Dobrzęcinie i Zagórkach). Obiekty przetrwały w różnym stopniu, większość w wyniku działań wojennych bądź niewłaściwego wykorzystania, została zniszczona, przebudowana lub rozebrana. Pałacom w każdym przypadku towarzyszą założenia parkowe w stylu krajobrazowym.W gminie Kobylnica istnieją dogodne warunki do uprawiania różnorodnych form turystyki, przede wszystkim rowerowej, pieszej, kajakarstwa i wędkarstwa. Malownicze tereny położone w granicach Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi” przyciągają turystów. Na osoby ceniące aktywne formy wypoczynku czekają wytyczone, oznakowane ścieżki i szlaki. Warta polecenia jest ścieżka przyrodnicza „Szlakiem troci i łososia”, która powstała w ramach projektu „Ochrona ekosystemu rzeki Słupi”. W trakcie wędrówki można zapoznać się z charakterystyką Słupi, opisem ryb zamieszkujących rzekę, zobaczyć ślady grodziska wczesnośredniowiecznego, stary park podworski w Łosinie i grobowiec ostatniego właściciela pałacu Maximiliana von Zitzewitza.

Na terenie gminy funkcjonuje Centrum Usług Wspólnych, działa nowoczesne Centrum Kultury i Promocji z salą teatralną, które oferuje szeroki wachlarz wydarzeń kulturalnych: koncertów, spektakli teatralnych, cyklicznych imprez, spotkań tematycznych. W 3 pracowniach: plastycznej muzycznej i teatralnej prowadzone są zajęcia edukacyjne i warsztaty dla dzieci i młodzieży. Ponadto w Gminie prężnie działają: Gminna Biblioteka Publiczna wraz z filiami, Ośrodek Pomocy Społecznej, Straż Gminna, Ochotnicza Straż Pożarna.

Gmina Kobylnica od lat znajduje się w czołówce regionalnych i ogólnopolskich rankingów. Każda nagroda lub wyróżnienie jest dla nas powodem do dumy, potwierdzeniem słuszności wyborów i starań, a jednocześnie zachętą i mobilizacją do dalszej pracy nad ciągłym doskonaleniem i podnoszeniem jakości usług. Od lat współpracujemy z innymi gminami. Nasza współpraca owocuje licznymi wymianami grup młodzieżowych, co umożliwia poznanie zwyczajów i tradycji obowiązujących w zaprzyjaźnionych miastach i gminach.Samorząd w Kobylnicy od lat podejmuje szereg działań zwiększających atrakcyjność gminy dla turystów, inwestorów, przedsiębiorców, a przede wszystkim dla jej mieszkańców. W tej Gminie dobrze się mieszka i warto tu inwestować. Warto też tutaj przyjechać w odwiedziny.

Podsumowując, zrównoważony rozwój, który udało się zachować dzięki licznym inwestycjom w infrastrukturę techniczną, społeczną i ekologiczną, w połączeniu z odpowiednią polityką prorodzinną, otwartością na środowisko biznesowe i gospodarcze, stanowi dużą zachętę do osiedlania i rozwijania przedsięwzięć gospodarczych.

Zapraszamy!