Najczęściej zadawane pytania
W gminie Kobylnica zakończyły się spotkania informacyjne dla mieszkańców związane ze zmianą statusu miejscowości Kobylnica na miasto. Poniżej prezentujemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez mieszkańców gminy.
1. Z jakich dodatkowych środków zewnętrznych będzie mogła korzystać Kobylnica gdy zostanie miastem?
Przykładami programów, z których mogą korzystać miasta są:
- URBACT - Europejski Program Współpracy Terytorialnej dla Zrównoważonego Rozwoju Obszarów Miejskich,
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko na lata 2021-2027 (FEnIKS) na lata 2021-2027 (np. priorytet III, który dotyczy rozwoju transportu miejskiego).
Ponadto przykłady programów skierowanych zarówno do miast jak i obszarów wiejskich takich jak:
· Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027,
· Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych FEP 2021-2027,
· Program Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS),
· Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (z którego oprócz obszarów wiejskich mogą korzystać gminy miejskie z wyłączeniem miejscowości liczących powyżej 5 tys. mieszkańców),
· Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO)
· Fundusze Norweskie
· Programy rządowe i in.
2. Czy nastąpi podział środków zewnętrznych na przeznaczone wyłącznie dla miasta Kobylnica i dla pozostałej wiejskiej części Gminy?
Zakres i forma wnioskowania o środki zewnętrzne zawsze są uzależnione od wymogów zawartych w wytycznych konkursowych do poszczególnych programów. Niektóre z programów skierowane są tylko do miast (wówczas projektem objęte będzie Miasto Kobylnica), niektóre tylko do obszarów wiejskich z wyłączeniem miast, a niektóre do gmin miejsko-wiejskich, z wyłączeniem miejscowości liczących powyżej 5 tys. mieszkańców.
3. Czy w związku z uzyskaniem praw miejskich przez Kobylnicę wzrosną podatki i opłaty lokalne oraz opłaty za usługi świadczone przez Wodociągi Słupsk sp. z o.o.?
Wysokość podatków i opłat lokalnych ustala Rada Gminy biorąc pod uwagę maksymalne stawki określone przepisami prawa, bez względu na status miejscowości, nie ma więc to związku z tym, czy Kobylnica będzie miastem czy wsią.
Stawki opłat za wodę i ścieki z tytułu usług świadczonych przez „Wodociągi Słupsk” Spółka z o.o. są uzależnione wyłącznie od kosztów ponoszonych przez Spółkę w zakresie gospodarki wodno-ściekowej dla gminy Kobylnica a status samej miejscowości Kobylnica nie ma żadnego wpływu na koszty i tym samym na taryfy opłat.
4. Czy nadanie praw miejskich Kobylnicy spowoduje ograniczenia w dotychczasowym rolniczym korzystaniu z nieruchomości?
Z uwagi na zmianę statusu miejscowości Kobylnica nie będzie ograniczenia w dotychczasowym rolniczym korzystaniu z nieruchomości. Na terenie miejscowości Kobylnica obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, w którym określono, jakie będzie docelowe zagospodarowanie nieruchomości i jeżeli miałaby nastąpić zmiana sposobu korzystania z nieruchomości to Państwo o tym zadecydują uwzględniając przy tym zapisy planu miejscowego.
5. Czy dalsze wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie agroturystyki na terenie miasta Kobylnica spowoduje niekorzystne opodatkowanie dla właściciela?
Gospodarstwa agroturystyczne istnieją nie tylko na wsi, ale także na terenach należących do miast. Zasady ich prowadzenia w obu wypadkach są jednakowe, natomiast zasady opodatkowania - nie. W przypadku, gdy gospodarstwo położone jest na terenie posiadającym prawa miejskie oraz gdy powierzchnia gospodarstwa jest mniejsza niż 1 ha ziemi, rolnik nie może skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT, ponieważ nie będzie spełniony jeden z warunków zawartych w tym przepisie.
6. Czy po nadaniu statusu miasta miejscowości Kobylnica powstaną dwa odrębne budżety: dla miasta Kobylnica i pozostałej wiejskiej części Gminy, i czy miejscowości wiejskie będą mogły nadal korzystać z funduszu sołeckiego?
W przypadku nadaniu statusu miasta miejscowości Kobylnica będzie powstawał, jak dotychczas, jeden budżet dla Miasta i Gminy Kobylnica.
Miejscowości wiejskie nadal będą mogły korzystać z funduszu sołeckiego na dotychczasowych zasadach, zgodnie w uchwałą Rady Gminy i przepisami prawa w tym zakresie.
7. Czy w związku z utworzeniem miasta Kobylnica powstanie żłobek miejski i przedszkole miejskie?
Powstanie miejskiego żłobka lub przedszkola jest możliwe niezależnie od tego czy Kobylnica będzie miastem, czy pozostanie wsią (różnica może być tylko w nazwie np. żłobek miejski lub żłobek gminny). Decyzja o utworzeniu nowej jednostki budżetowej uzależniona jest jednak od możliwości finansowych gminy i możliwości pozyskania środków zew. na ten cel.