Zastrzeż swój numer PESEL. Warto zadbać o bezpieczeństwo swoich danych
Od 17 listopada 2023 r. będzie można zastrzec swój numer PESEL. Zastrzeżenie numeru PESEL to usługa, dzięki której do całkowitego minimum zostaną ograniczone próby wyłudzeń i oszustw.
W utworzonym Rejestrze Zastrzeżeń Numerów PESEL każda osoba fizyczna będzie mogła dokonać:
- zastrzeżenia numeru PESEL.
- cofnięcia zastrzeżenia numeru PESEL.
- ustawienia automatycznego zastrzeżenia numeru PESEL.
- sprawdzenia historii weryfikacji numeru PESEL przez instytucje, firmy i osoby prywatne.
- podglądu historii zmian statusu.
W celu zastrzeżenia numeru PESEL wystarczy wejść na stronę obywatel.gov.pl lub skorzystać z aplikacji mObywatel. Co więcej, zastrzeżenia numeru PESEL będzie można dokonać w dowolnym urzędzie gminy, a także w placówce bankowej oraz na poczcie.
Zastrzeżenie numeru PESEL w urzędzie gminy – w jakich przypadkach?
Jeśli pojawimy się w Urzędzie osobiście, procedura rozpoczyna się weryfikacją tożsamości. Następnie trzeba złożyć wniosek o wpisanie w rejestrze zastrzeżenia swojego numeru identyfikacyjnego lub cofnięcie takiego zastrzeżenia. Organ gminy bezpośrednio po złożeniu wniosku i pozytywnej weryfikacji tożsamości zarejestruje zastrzeżenie albo cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL w rejestrze i wyda wnioskodawcy potwierdzenie zastrzeżenia, albo jego cofnięcia.
Warto pamiętać, że w rejestrze zastrzeżeń wprowadzane są dane osób pełnoletnich — osób z obywatelstwem polskim, jak i cudzoziemców.
Zastrzeżenie numeru PESEL przez pełnomocnika
W przypadku niemożności złożenia wniosku o zastrzeżenie numeru PESEL osobiście, zastrzeżenia numeru PESEL można dokonać przez pełnomocnika, który złoży pełnomocnictwo szczególne do dokonania tej czynności oraz potwierdzi swoją tożsamość za pomocą dokumentu tożsamości.
Zastrzeżenie numeru PESEL — opiekun prawny albo kurator
Wspomniany wniosek o zastrzeżenie numeru PESEL można złożyć również w imieniu osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych albo posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych, wniosek o zastrzeżenie albo cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL może złożyć osobiście w dowolnym urzędzie gminy opiekun prawny lub kurator. W tym celu przedkłada orzeczenie sądowe potwierdzające wyznaczenie go opiekunem albo kuratorem oraz potwierdza swoją tożsamość za pomocą dokumentu tożsamości.
Uwaga! Zgodnie z informacją Ministra Cyfryzacji, w związku ustawą z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości (Dz.U. z 2023. poz. 1394) ustawowy obowiązek weryfikacji zastrzeżenia numeru PESEL przy zawieraniu, np. umowy kredytu lub pożyczki wejdzie w dniu 1 czerwca 2024 r. Do tego czasu będzie można zastrzegać lub cofać zastrzeżenie numeru PESEL, ale skutki prawne będą oddziaływały na zdarzenia, które nastąpią od 1 czerwca 2024 r.