Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies klikając przycisk Ustawienia. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z Polityką Cookies oraz Polityką Prywatności.
Ustawienia

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej
Sobota, 02 marca 2024
Imieniny: Halszka, Helena, Radosław
pochmurno
9°C

Tutaj mieszkam, tutaj płacę podatki

Rozliczanie podatków to obowiązek każdego obywatela, ale czy zastanawialiście się kiedyś, jakie korzyści przynosi to naszej lokalnej społeczności? Ponad 38% podatku dochodowego wraca do naszej gminy, co otwiera szerokie możliwości inwestycji oraz działań na rzecz mieszkańców. Warto więc zastanowić się nad tym, dlaczego warto wpisać miejsce faktycznego zamieszkania w zeznaniu PIT i wspierać rozwój swojej gminy.

Dlaczego warto?

Podatki płacone przez mieszkańców z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych są jednym z głównych źródeł dochodów gminy. Warto wiedzieć, że aż 38,46% podatku dochodowego wraca do budżetu gminy, co dodatkowo wpływa na zwiększenie środków w budżecie i umożliwia realizację szeregu inwestycji oraz działań na rzecz mieszkańców. Jednym z kluczowych argumentów przemawiających za rozliczaniem podatków w miejscu zamieszkania jest fakt, że to tutaj podejmowane są decyzje dotyczące lokalnych inwestycji. Dzięki temu sami mieszkańcy mają wpływ na to, jakie projekty zostaną zrealizowane. Inwestycje te mogą obejmować zarówno rozbudowę infrastruktury drogowej czy modernizację placów zabaw i jednocześnie wspierać rozwój lokalnych przedsiębiorców.

Niewątpliwą korzyścią jest również możliwość podejmowania decyzji dotyczących działań na rzecz społeczności lokalnej. Środki pozyskane z podatków mogą być przeznaczane na różnorodne inicjatywy, takie jak programy edukacyjne, działania kulturalne czy wsparcie dla osób potrzebujących. Decydując się na rozliczanie podatków w miejscu zamieszkania, sami wspieramy te inicjatywy i przyczyniamy się do rozwoju społecznego.

Siła społeczności

Dodatkowym atutem jest również budowanie silniejszej tożsamości lokalnej. Dzięki inwestycjom i działaniom podejmowanym na poziomie gminy, mieszkańcy czują więź z miejscem, w którym żyją. Dzięki dochodom z podatków, w ramach budżetu gminy realizowane są corocznie zadania stworzonego na czas nieokreślony Funduszu Sołeckiego. Realizowane są także zadania w ramach tzw. Budżetu obywatelskiego, w ramach którego mieszkańcy bezpośrednio współdecydują, gdyż mają prawo zgłaszania projektów i głosowania na wybrane przedsięwzięcia. To tutaj rozwijają się ich dzieci, to tutaj spędzają czas wolny, a także tutaj odczuwają korzyści płynące z lokalnych inicjatyw. Rozliczanie podatków w swojej gminie staje się zatem nie tylko obowiązkiem, ale również aktem wspierającym rozwój społeczności, do której sami należymy.

Warto również podkreślić, że wpisywanie miejsca faktycznego zamieszkania w zeznaniu PIT ma bezpośredni wpływ na to, jakie środki finansowe trafią do naszej gminy w kolejnych latach. Im więcej mieszkańców zdecyduje się na tę formę rozliczenia, tym większe możliwości rozwoju stają się dostępne. To z kolei prowadzi do wzrostu atrakcyjności naszej gminy jako miejsca do życia i pracy.

A więc co i jak?

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych roczny PIT należy złożyć w urzędzie skarbowym według faktycznego miejsca zamieszkania podatnika. Jeśli nie jesteś zameldowany w gminie Kobylnica, ale mieszkasz na jej terenie, możesz swój podatek przekazać gminie wskazując ją w rozliczeniu PIT. Wypełniając roczne zeznania podatkowe warto wpisywać miejsce swojego faktycznego zamieszkania.

Mieszkaniec niezameldowany w naszej gminie może zaktualizować swój adres zamieszkania w rocznym zeznaniu podatkowym. Można tego dokonać za pośrednictwem platformy Twój e-PIT podczas składania zeznania. W przypadku dotychczasowego braku zmiany danych adresowych w zeznaniu rocznym, można to zrobić poprzez formularz aktualizujący ZAP-3 i przekazać go do Urzędu Skarbowego (przez cały rok). Dzięki temu bierzesz udział w dalszym rozwoju gminy Kobylnica, a Twój podatek w przyszłości wróci do Ciebie w postaci np. nowego chodnika, po którym Twoje dziecko będzie bezpiecznie wracać ze szkoły, wyremontowanej ulicy, po której bez przeszkód można dojechać do pracy, czy w końcu nowoczesnej i energooszczędnej latarni rozświetlającej wieczorne godziny poprawiając bezpieczeństwo okolicy, w której mieszkasz.

Warto przy okazji wspomnieć, że zameldowanie się w miejscu zamieszkania i regularne opłacanie podatków na rzecz gminy przynosi wiele korzyści zarówno dla mieszkańców, jak i samej gminy. Meldunek ma duże znaczenie ponieważ pozwala oszacować dokładną liczbę mieszkańców, dzięki czemu można określić ich potrzeby, przeprowadzić wybory lub pomóc uzyskać dodatkowe punkty przy zapisywaniu dzieci do przedszkoli i szkół. Dlatego tak ważne jest, abyśmy rejestrowali się i płacili podatki tam, gdzie faktycznie mieszkamy.

UWAGA. Podatki nie trafiają automatycznie do budżetu Gminy Kobylnica. Aby tak się stało należy być zameldowanym na terenie gminy lub wskazać ją w deklaracji PIT jako miejsce swojego zamieszkania.

Korzyści dla mieszkańca

Jak wspomniano wcześniej 38,46% podatku dochodowego wraca do budżetu gminy. Pieniądze te przeznaczamy w Gminie Kobylnica m.in. na:

·         budowę i modernizację dróg oraz chodników

·         finansowanie działalności oświatowej

·         inwestycje wodno-kanalizacyjne

·         utrzymanie infrastruktury

·         rozbudowę i modernizację oświetlenia

·         rozwój działalności kulturalnej

·         ochronę środowiska

Dla mieszkańców zalety zameldowania się w miejscu zamieszkania i opłacania podatków to przede wszystkim:

- Uzyskanie pełnego dostępu do usług publicznych. Dzięki opłacaniu podatków na rzecz gminy mieszkańcy mają zapewniony dostęp do szerokiego wachlarza usług publicznych, takich jak oświata, infrastruktura, kultura i sport.

- Możliwość uczestniczenia w życiu społecznym. Zameldowanie w miejscu zamieszkania otwiera drogę do aktywnego udziału w życiu społecznym gminy. Dzięki temu mieszkańcy mogą wpływać na decyzje dotyczące ich najbliższego otoczenia i współtworzyć lokalną społeczność.

- Zyskanie poczucia bezpieczeństwa. Opłacanie podatków na rzecz gminy pozwala na utrzymanie bezpieczeństwa na terenie gminy. Dzięki temu mieszkańcy czują się bezpieczniej i mają większą kontrolę nad swoim otoczeniem.

Dla gminy zalety wynikające z opłacania podatków przez mieszkańców to przede wszystkim:

- Zwiększenie wpływów do budżetu gminy. Opłacanie podatków przez mieszkańców to jedno z najważniejszych źródeł finansowania dla gminy. Dzięki temu gmina ma większe możliwości do inwestowania w rozwój swojej infrastruktury oraz świadczenie usług publicznych.

- Możliwość pozyskania dodatkowych środków. Dzięki zameldowaniu się mieszkańców w miejscu zamieszkania gmina może ubiegać się o dodatkowe środki z funduszy unijnych oraz państwowych.

- Dostęp do informacji o swoich mieszkańcach. Opłacanie podatków przez mieszkańców pozwala gminie na pozyskanie informacji o swoich mieszkańcach, co z kolei ułatwia planowanie i realizację budżetu.

Rozliczanie podatków za 2023 rok w swojej gminie to nie tylko spełnienie obowiązku prawno-finansowego, ale również aktywne uczestnictwo w kształtowaniu lokalnej przyszłości. To szansa na rozwój infrastruktury, wsparcie społeczności oraz budowanie silniejszej więzi z miejscem, które nazywamy domem. Tutaj mieszkamy, tutaj płacimy podatki - dla dobra naszej gminy i jej mieszkańców.

Ile mamy czasu?

W myśl obowiązujących przepisów prawa podatnicy mogą rozliczać swoje deklaracje PIT w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia. Nie oznacza to jednak, że druku PIT nie można wysłać wcześniej do urzędu skarbowego. Wysyłka przed 15 lutego jest możliwa, jednak oficjalny termin rozliczenia się z Urzędem Skarbowym i tak będzie liczony od dnia 15 lutego.

Terminy obowiązujące przedsiębiorców: w 2024 roku na mocy znowelizowanych przepisów obowiązują ujednolicone terminy składania zeznań PIT przez przedsiębiorców. Począwszy od rozliczeń PIT za 2022 rok, zmianie uległy terminy rozliczeń rocznych deklaracji podatkowych tj. PIT-28, czy PIT-28S. Przypadają one 30 kwietnia. Oznacza to, że w 2024 roku wszyscy przedsiębiorcy rozliczają się w jednakowym terminie – do wtorku 30 kwietnia. Dotyczy to druków PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-39, czy PIT-38.  

Terminy rozliczania zeznań PIT dla osób bez działalności gospodarczej nie zmieniły się. Nadal graniczną datą złożenia druku PIT (najczęściej PIT-37) w urzędzie skarbowym jest 30 kwietnia. Ten sam dzień dotyczy również osób, które prywatnie wynajmują nieruchomości. Ich druk PIT-28 musi trafić do fiskusa najpóźniej 30 kwietnia.

PIT 2024. Jaki formularz wybrać?

Dla wielu rozliczających się osób podstawowym problemem jest wybór odpowiedniego druku PIT. Wśród najpopularniejszych formularzy znajdują się:

·         PIT-37: najpopularniejszy druk, składany przez osoby osiągające przychód wyłącznie za pośrednictwem płatników. Wypełniają go więc osoby osiągające dochody na podstawie umowy o pracę czy umów cywilnoprawnych.

·         PIT-36: druk ten skierowany jest do podatników, którzy osiągnęli przychód bez pośrednictwa płatnika (np. z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej) i rozliczają się według skali podatkowej.

·         PIT-36L: wypełniają przedsiębiorcy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym.

·         PIT-28: przeznaczony jest dla osób rozliczających się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (najem, dzierżawa, podnajmem, poddzierżawa oraz działalność gospodarcza opodatkowana ryczałtem).

·         PIT-38: rozliczają podatnicy, którzy osiągnęli przychód z tytułu zbycia papierów wartościowych, udziałów w spółkach, pochodnych instrumentów finansowych czy realizacji praw z ich tytułu.

·         PIT-39: na tym druku powinny znaleźć się podlegające opodatkowaniu przychody z tytułu prywatnego zbycia nieruchomości lub realizacji praw związanych z nieruchomościami.

Tutaj mieszkam, tutaj płacę podatki

 

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności

Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.