GCKiP w Kobylnicy zaprasza na wspólne obchody 35-lecia wolnych wyborów
Wystawa upamiętniająca wydarzenia czerwca 1989 roku, konkurs plastyczny dla uczniów, koncert patriotyczny i wyjazdy edukacyjne do Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku – Gminne Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy włącza się w rocznicowe obchody 35-lecia pierwszych wolnych wyborów do Senatu RP i kontraktowego sejmu. Wszystko dzięki dofinansowaniu, jakie GCKiP otrzymało ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra” w wysokości 28 tys. zł.
W 2024 roku mija 35 lat od pierwszych demokratycznych wyborów do Senatu RP i Sejmu Kontraktowego, które przyczyniły się do upadku reżimu komunistycznego. Częściowo wolne wybory z 4 czerwca 1989 r. to symboliczny moment rozpoczęcia przemian, które doprowadziły do upadku systemów komunistycznych. Z tej okazji w całym kraju zaplanowane zostały specjalne uroczystości i wydarzenia kulturalne. Także i Gminne Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy włącza się w działania na rzecz upamiętnienia wydarzeń czerwcowych sprzed 35 lat. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznej lokalności i w zgodzie z kultywowaniem ducha patriotyzmu, w gminie Kobylnica zostaną zorganizowane wydarzenia upamiętniające wybory, przybliżając odbiorcom ich znaczenie dla Polski oraz rolę, jaką odegrały w budowie silnego i niezależnego państwa.
Planowane przez Gminne Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy wydarzenia odbędą się dzięki dofinasowaniu w kwocie 28 tysięcy zł. pochodzących ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie, które w ramach XVI edycji programu „Patriotyzm jutra” wyszło z inicjatywą wsparcia finansowego dla projektów związanych z upamiętnieniem czerwcowych wyborów. Warunkiem otrzymania takiego wsparcia było przede wszystkim zaproponowanie interesującego projektu i cyklu działań, wpisujących się w charakter artystyczno-edukacyjny i mający na celu kultywowanie pamięci o ważnych w dziejach Polski wydarzeniach. Projekt „Wolność Kocham i Rozumiem” zaproponowany przez Gminne Centrum Kultury i Promocji bez wątpienia jest takim właśnie projektem, który zyskał uznanie w oczach Zespołu Muzeum Historii Polski.
W ramach projektu „Wolność Kocham i Rozumiem” zostaną zorganizowane cztery główne wydarzenia, których tematem przewodnim jest jubileusz jednego z ważniejszych wydarzeń w historii Polski.
Pierwszym z nich jest konkurs plastyczny pod nazwą „Wolność Kocham i Rozumiem”. To unikatowa inicjatywa, która zachęca młodzież w wieku 14-18 lat do wyrażenia swojego spojrzenia na historię Polski poprzez sztukę plastyczną. Konkurs jest nie tylko okazją do kreatywnego wyrażenia swoich uczuć i myśli na temat przeszłości, ale także okazją do doskonalenia umiejętności plastycznych oraz odkrywania ukrytych talentów.
Celem konkursu jest zainspirowanie młodych ludzi do refleksji nad dziedzictwem historycznym Polski poprzez stworzenie indywidualnej pracy plastycznej ilustrującej postrzeganie wydarzeń czerwca '89 roku – jednego z kluczowych momentów w historii kraju. Poprzez udział w konkursie, organizatorzy dążą do ukazania różnorodności perspektyw młodego pokolenia na historię, skutecznego utrwalenia pamięci o bohaterskich czynach Polaków oraz doskonalenia umiejętności plastycznych i promocji uzdolnionych twórców. Udział w konkursie jest bezpłatny, a prace można zgłaszać osobiście do sekretariatu GCKiP w Kobylnicy lub drogą pocztową do dnia 31 maja 2024 roku. Decyduje data wpływu do siedziby Organizatora.
Kolejnym wydarzeniem organizowanym przez Gminne Centrum kultury i Promocji w Kobylnicy w ramach projektu „Wolność Kocham i Rozumiem” będzie wystawa tematyczna, poszerzająca wiedzę historyczną na temat wydarzeń ’89 roku. Wystawa pn. „ Koniec PRL – rok 1989” zaprezentuje historię ostatnich lat PRL, począwszy od wybuchu społecznego niezadowolenia w 1988 roku, po przebieg i rezultaty wyborów przeprowadzonych w 1989 roku. Na wystawie zaprezentowane będą materiały pochodzące ze zbiorów m.in.: Archiwum Historycznego Komisji Krajowej „Solidarności”, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Europejskiego Centrum Solidarności i Forum Polskiej Agencji Fotografów. Składa się ona z 15 plansz, zatytułowanych kolejno: „Niezadowolenie społeczne”, „Strajki w 1988 roku”, „Ustawa Wilczka”, „Zapowiedź rozmów z opozycją”, „Magdalenka”, „Obrady okrągłego stołu”, „Kampania wyborcza”, „Drużyna Wałęsy”, „Wybory kontraktowe. 4 czerwca 1989 – I tura wyborów”, „Wybory kontraktowe. 18 czerwca 1989 – II tura wyborów”, „Prezydent”, „Nowy rząd i premier”, „Koniec PRL”, „Rok 1989 w liczbach”. Wystawa pozwoli na uświadomienie i przypominanie społeczeństwu o znaczeniu posiadania silnego i sprawnego państwa, gwarantującego wolność i niezależność. Zaprezentowana zostanie ona w Galerii Twórców Ludowych w Widzinie w dniach od 13 do 23 maja w dni funkcjonowania świetlicy wiejskiej w Widzinie a następnie w foyer Gminnego Centrum Kultury i Promocji w dniach od 24 maja do 11 czerwca 2024 r. w godzinach w godzinach 7.30-20.00.
Kolejnym z cyklu wydarzeniem jest koncert w sali teatralnej Gminnego Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy w wykonaniu rockowego zespołu coverowego, działającego już od 1999 roku - Latające Talerze. Słowa kultowej piosenki zespołu Chłopcy z Placu Broni „wolność kocham i rozumiem” stały się inspiracją i tytułem projektu, w którym podczas jednego koncertu będzie można usłyszeć najważniejsze protest-songi takich artystów jak Lech Janerka, Grzegorz Ciechowski, Perfect, Sztywny Pal Azji, Republika, Tilt, T.Love i wielu innych. Utwory traktujące o wolności, sytuacji politycznej, prawach jednostki, niepodległości i patriotyzmie stały się niezaprzeczalnymi przebojami swojego okresu. Do dziś słowa wielu tych utworów są nadal aktualne, będąc jednocześnie prawdziwymi dowodami zaangażowania artystów i kilku pokoleń fanów w walkę o te ważne dla każdego człowieka wartości. Koncert odbędzie się 28 czerwca 2024 roku. Wstęp na koncert jest darmowy, obowiązuje jednak rezerwacja miejsc; termin odbierania wejściówek na koncert zostanie podany w najbliższym czasie.
Ostatnim zaplanowanym wydarzeniem są dwa wyjazdy edukacyjne dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych z gminy Kobylnica do Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Uczestnicy będą mieć okazję zagłębić się w historię Solidarności, demokracji oraz przełomowych zmian, jakie przetoczyły się przez Europę Środkową i Wschodnią pod koniec lat 80. Archiwalne przedmioty, dokumenty, rękopisy, zdjęcia, projekcje wideo oraz interaktywne instalacje ożywią przeszłość, pozwalając każdemu zanurzyć się w narracji minionych wydarzeń. Wyjazdy do Gdańska odbędą się 26 i 30 czerwca. Liczba miejsc jest ograniczona i decydować będzie kolejność zgłoszeń. Więcej informacji dotyczących rekrutacji na wyjazdy - już wkrótce.
Powyższe wydarzenia organizowane w ramach projektu „Wolność Kocham i Rozumiem” to bez wątpienia znaczący krok w kształtowaniu świadomości historycznej i patriotycznej lokalnej społeczności. Dzięki dofinansowaniu ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”, te inicjatywy nabierają szczególnego znaczenia, ukazując determinację i zaangażowanie w pielęgnowanie dziedzictwa narodowego oraz budowanie silnej tożsamości narodowej.