Projekt „Na ryby – bawiąc się i ucząc poznaj akwakulturę regionu" został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 4.2 „Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność w ramach Priorytetu 4. Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej, objętego Programem Operacyjnym „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020 na podstawie umowy o przyznaniu pomocy nr 00472-6523.2-SW1110752/21 z dnia 18 listopada 2021 roku.
Współfinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach EFMR wynosi: 18 661,75 zł
Okres realizacji przedsięwzięcia: jednoetapowy od 01 czerwca 2022 roku do 30 września 2022 roku
Cel operacji: upowszechnianie wiedzy dotyczącej dziedzictwa oraz lokalnych zasobów związanych z rybołówstwem i rybactwem oraz akwakulturą Gminy Kobylnica poprzez działania edukacyjne, w tym zawody wędkarskie połączone z prelekcjami edukacyjnymi oraz 6 warsztatów ekologicznych.
Projekt „Na ryby – bawiąc się i ucząc poznaj akwakulturę regionu” to wzmacnianie i rozwijanie więzi opartych na wspólnej tożsamości lokalnej. Dla zintegrowania społeczności i budowania wspólnoty, która dbać będzie o zachowanie dziedzictwa konieczne jest podniesienie ogólnej świadomości lokalnej, a także umiejętności dostrzegania potencjału w lokalnym dziedzictwie. Dlatego tak ważne jest prowadzenie działań edukacyjnych, zachęcanie do korzystania z zasobów kulturowych i przyrodniczych. Projekt ma służyć poszerzaniu wiedzy dotyczącej lokalnych zasobów związanych z rybołówstwem i rybactwem, a także promować rybacki charakter obszaru. Zakłada on bezpośrednie zaangażowanie w przeprowadzenie prelekcji specjalistów w dziedzinie akwakultury na temat lokalnych zasobów morskich i rybackich, zawodów wędkarskich z udziałem dzieci, młodzieży i dorosłych, mieszkających w gminie Kobylnica, którzy ze względu na odległe miejsce zamieszkania mają utrudniony dostęp do zajęć pozalekcyjnych i kulturalnych, które zachęcają do aktywności i kształtowania w nich tożsamości lokalnej. Projekt skierowany jest również do uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z Sycewic. Będzie kontynuacją dotychczasowej współpracy z osobami niepełnosprawnymi, często wykluczonymi społecznie. Będzie służył integracji tych osób z pozostałymi mieszkańcami gminy Kobylnica. Prelekcje oraz zawody odbędą się na terenie rekreacyjnym przy zbiorniku wodnym w Sycewicach. Zwieńczeniem zawodów będzie koncert szantowy lokalnego zespołu, który pozwoli przybliżyć mieszkańcom gminy Kobylnica kulturę o charakterze marynistycznym, co ma istotne znaczenie z uwagi na nadmorski charakter powiatu słupskiego. Z kolei w pięciu świetlicach wiejskich w Łosinie, Widzinie, Żelkówku, Luleminie oraz Kruszynie, a następnie w terenie zaplanowane zostały warsztaty pod hasłem „Dopływy Słupi, łososiowo-trociowe przedszkole”, które poprowadzi wykwalifikowany pracownik Parku Krajobrazowego Dolina Słupi.
Projekt zakończony