Konkurs ”Czyste powietrze Gminy Kobylnica” (edycja 2018)

W grudniu 2018 r. zakończono realizację kolejnego konkursu „Czyste powietrze Gminy Kobylnica” (edycja 2018), którego celem była modernizacja systemów grzewczych poprzez likwidację kotłów i pieców opalanych węglem lub koksem i zastąpieniu ich jednym z ekologicznych źródeł ciepła (kocioł na gaz, biomasę, elektryczny, pompa ciepła) na terenie Gminy Kobylnica.

więcej

Karta Dużej Rodziny

Program wspierający rodziny wielodzietne na terenie Gminy Kobylnica.

więcej
Kobylnicki Budżet Obywatelski

Umożliwiamy mieszkańcom dyskusję i bezpośredni wpływ na decyzje o przeznaczeniu części budżetu publicznego na przedsięwzięcia zgłoszone bezpośrednio przez mieszkańców.

więcej
Karta Seniora Gminy Kobylnica

Zwiększenie seniorom dostępności do sfery kulturalnej, sportu i zdrowia.

więcej
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Zobacz lub zgłoś zagrożenia w Twojej okolicy.

więcej
Aplikacja „BLISKO”
Zaalarmuje, poinformuje, ostrzeże. Wystarczy kilka chwil, aby znaleźć się w gronie osób korzystających z bezpłatnej aplikacji „BLISKO”. Po jej zainstalowaniu na swoim smartfonie i dokonaniu rejestracji, będziemy na bieżąco informowani o najważniejszych sprawach i wydarzeniach.

więcej

Zabytkowy ołtarz już po renowacji

Spore zmiany w kościele w Słonowicach


Podaj dalej:
Nie tylko udało się zahamować proces destrukcji i poprawić stan techniczny obiektu, ale także odzyskać pierwotne wartości historyczne i artystyczne. Dobiegły końca prace przy ołtarzu głównym kościoła p.w. Św. Stanisława Kostki w Słonowicach. Odrestaurowanie i konserwacja zabytkowego obiektu z przełomu XIX i XX wieku kosztowały ok. 62 tys. zł.

Niecałe pięć miesięcy potrzebował wykonawca, by przeprowadzić prace konserwatorskie ołtarza w kościele w Słonowicach. Choć, zgodnie z umową, miały się one zakończyć w przedostatni dzień października, to już w połowie miesiąca możemy obserwować efekty żmudnego procesu odrestaurowania zabytkowego ołtarza.

Prace obejmowały szereg działań związanych z demontażem poszczególnych elementów, dokonaniem odpowiednich pomiarów i analiz, usunięciem wtórnych przemalowań i złoceń. Kolejne etapy zakładały przygotowanie poszczególnych elementów poprzez ich oczyszczenie, impregnację jak również uzupełnienie brakujących elementów konstrukcyjnych oraz utrwalenie i złocenie oryginalnej warstwy malarskiej.

Na odrestaurowanie zabytkowego ołtarza w kościele w Słonowicach wydano ok. 62 tys. zł. Połowę środków pozyskano z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, niemal 25 tys. zł pochodzi z budżetu Gminy Kobylnica. Pozostałą cześć stanowił wkład własny parafii.

Ołtarz znajdujący się w kościele w Słonowicach powstawał na przełomie XIX i XX wieku. Pojawił się w świątyni za sprawą starań ks. Zdzisława Serwa SDB, który po wkroczeniu do Słonowic wojsk radzieckich i dewastacji kościoła, rozpoczął starania o ponowne doposażenie świątyni. Ołtarz główny sprowadzony został z parafii pod wezwaniem św. Teresy w Łodzi. Figury: Serce Pana Jezusa, Matki Boskiej Niepokalanej i św. Józefa umieszczone w tymże ołtarzu, sprowadzone zostały ze Śląska. Wówczas przerobiono także ołtarz boczny – zdobiący go wcześniej obraz Jezusa Ukrzyżowanego przeniesiono do kruchty, a wstawiono sprowadzony z Warszawy obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Uwagę przykuwa także trójkondygnacyjne tabernakulum, w którego dolnej części znajdują się dwa skrzydła drzwiczek zdobionych kasetonami wypełnionymi motywem czwórliścia.

Parafia już teraz czyni starania o kontynuację prac konserwatorskich w przyszłości. Chodzi o elementy znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie odnowionego ołtarza głównego.