Konkurs ”Czyste powietrze Gminy Kobylnica” (edycja 2018)

W grudniu 2018 r. zakończono realizację kolejnego konkursu „Czyste powietrze Gminy Kobylnica” (edycja 2018), którego celem była modernizacja systemów grzewczych poprzez likwidację kotłów i pieców opalanych węglem lub koksem i zastąpieniu ich jednym z ekologicznych źródeł ciepła (kocioł na gaz, biomasę, elektryczny, pompa ciepła) na terenie Gminy Kobylnica.

więcej

Karta Dużej Rodziny

Program wspierający rodziny wielodzietne na terenie Gminy Kobylnica.

więcej
Kobylnicki Budżet Obywatelski

Umożliwiamy mieszkańcom dyskusję i bezpośredni wpływ na decyzje o przeznaczeniu części budżetu publicznego na przedsięwzięcia zgłoszone bezpośrednio przez mieszkańców.

więcej
Karta Seniora Gminy Kobylnica

Zwiększenie seniorom dostępności do sfery kulturalnej, sportu i zdrowia.

więcej
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Zobacz lub zgłoś zagrożenia w Twojej okolicy.

więcej
Aplikacja „BLISKO”
Zaalarmuje, poinformuje, ostrzeże. Wystarczy kilka chwil, aby znaleźć się w gronie osób korzystających z bezpłatnej aplikacji „BLISKO”. Po jej zainstalowaniu na swoim smartfonie i dokonaniu rejestracji, będziemy na bieżąco informowani o najważniejszych sprawach i wydarzeniach.

więcej

Z Zabrza do Sycewic

Sentymentalna podróż jednego z pierwszych absolwentów


Podaj dalej:
Emocje, wzruszenie, wspomnienia. Takie wizyty nie zdarzają się często, dlatego są tak szczególne. Dyrektor, nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej w Sycewicach gościli w murach placówki jednego z pierwszych uczniów tej szkoły Wacława Chwieduka.

Naukę w sycewickiej szkole Wacław Chwieduk rozpoczął w 1946 roku, jako 8 – latek. Jego nauczycielką była Krystyna Wojtun. Jak sam wspominał, do szkoły uczęszczał przez kolejne 4 cztery lata, pokonując pieszo 3 – kilometrową drogę od domu. Naukę w klasie piątej rozpoczął już w Słupsku, w szkole znajdującej się przy ul. Deotymy.

Jako dorosły mężczyzna wyjechał w odwiedziny do rodziny na Śląsk. Tam poznał swoją żonę, z którą wspólnie podjęli decyzję o pozostaniu w tym miejscu.

Mieszka w Zabrzu do dziś, ale z sentymentem wraca do lat dziecięcych spędzonych w Sycewicach. Swoje wspomnienia przedstawił na spotkaniu z uczniami naszej szkoły. Dla Wacława Chwieduka ten „powrót do przeszłości” był ogromnym przeżyciem, a dla uczniów żywą lekcją historii.

Więcej wspomnień Wacława Chwieduka oraz pozostałych absolwentów można znaleźć na stronie internetowej www.spsycewice.pl w zakładce historia.