Konkurs ”Czyste powietrze Gminy Kobylnica” (edycja 2018)

W grudniu 2018 r. zakończono realizację kolejnego konkursu „Czyste powietrze Gminy Kobylnica” (edycja 2018), którego celem była modernizacja systemów grzewczych poprzez likwidację kotłów i pieców opalanych węglem lub koksem i zastąpieniu ich jednym z ekologicznych źródeł ciepła (kocioł na gaz, biomasę, elektryczny, pompa ciepła) na terenie Gminy Kobylnica.

więcej

Karta Dużej Rodziny

Program wspierający rodziny wielodzietne na terenie Gminy Kobylnica.

więcej
Kobylnicki Budżet Obywatelski

Umożliwiamy mieszkańcom dyskusję i bezpośredni wpływ na decyzje o przeznaczeniu części budżetu publicznego na przedsięwzięcia zgłoszone bezpośrednio przez mieszkańców.

więcej
Karta Seniora Gminy Kobylnica

Zwiększenie seniorom dostępności do sfery kulturalnej, sportu i zdrowia.

więcej
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Zobacz lub zgłoś zagrożenia w Twojej okolicy.

więcej
Aplikacja „BLISKO”
Zaalarmuje, poinformuje, ostrzeże. Wystarczy kilka chwil, aby znaleźć się w gronie osób korzystających z bezpłatnej aplikacji „BLISKO”. Po jej zainstalowaniu na swoim smartfonie i dokonaniu rejestracji, będziemy na bieżąco informowani o najważniejszych sprawach i wydarzeniach.

więcej

Podziękuje lub zaapeluje o bezpieczniejszą jazdę

Podziękuje lub zaapeluje o bezpieczniejszą jazdę

Nowy sposób na poprawę bezpieczeństwa


Podaj dalej:
Specjalna tablica LED zainstalowana została w Łosinie, tuż przy drodze krajowej nr 21. Urządzenie wyświetla krótkie komunikaty informujące kierowców o prędkości, z jaką się poruszają.

Łosino leży przy drodze krajowej numer 21, co powoduje, że ruch samochodów przejeżdżających przez miejscowość jest duży. Mieszkańcy domów znajdujących się bezpośrednio przy jezdni zwracali uwagę na nadmierną prędkość pojazdów poruszających się tą trasą. Multimedialna tablica LED, która od kilku dni znajduje się tuż za znakiem informującym o wjeździe w obszar zabudowany, ma teraz wpływać na zachowanie kierujących poprzez wyświetlanie krótkich, ale ważnych komunikatów.

Ukazujące się na tablicy komunikaty informują kierowcę o tym, z jaką prędkością porusza się jego pojazd. Gdy jest ona równa lub mniejsza od dopuszczalnej na tym odcinku, na wyświetlaczu pojawia się komunikat informujący o aktualnej prędkości oraz hasło „DZIĘKUJĘ” wraz z symbolem uśmiechniętej buźki.

W inny sposób urządzenie zachowuje się, gdy kierowca jedzie w sposób niezgodny z obowiązującymi przepisami. W sytuacji, kiedy prędkość nadjeżdżającego pojazdu jest wyższa od dopuszczalnej na danym odcinku, kierowcy ukazuje się komunikat w kolorze czerwonym, sygnalizujący, że porusza się zbyt szybko. Na wyświetlaczu pojawia się wówczas również pulsujące hasło „ZWOLNIJ” oraz ikona symbolizująca smutny wyraz twarzy.

Urządzenie działa w oparciu o wbudowany w jego wnętrze radar mikrofalowy, który odpowiedzialny jest za dokonanie pomiaru prędkości.

Łączny koszt zadania polegającego na zainstalowaniu tablicy to niemal 22 tys. złotych. Środki na ten cel pochodzą z funduszu sołeckiego oraz budżetu Gminy Kobylnica. Sygnalizator został wykonany i zamontowany przez firmę „LIFOR” Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Bytomiu, ul. Puławskiego 49.

Warto podkreślić, że jest to drugie tego rodzaju urządzenie na terenie Gminy Kobylnica. Kilkanaście miesięcy temu tablica stanęła w Kwakowie, również w pobliżu drogi krajowej nr 21.