Konkurs ”Czyste powietrze Gminy Kobylnica” (edycja 2018)

W grudniu 2018 r. zakończono realizację kolejnego konkursu „Czyste powietrze Gminy Kobylnica” (edycja 2018), którego celem była modernizacja systemów grzewczych poprzez likwidację kotłów i pieców opalanych węglem lub koksem i zastąpieniu ich jednym z ekologicznych źródeł ciepła (kocioł na gaz, biomasę, elektryczny, pompa ciepła) na terenie Gminy Kobylnica.

więcej

Karta Dużej Rodziny

Program wspierający rodziny wielodzietne na terenie Gminy Kobylnica.

więcej
Kobylnicki Budżet Obywatelski

Umożliwiamy mieszkańcom dyskusję i bezpośredni wpływ na decyzje o przeznaczeniu części budżetu publicznego na przedsięwzięcia zgłoszone bezpośrednio przez mieszkańców.

więcej
Karta Seniora Gminy Kobylnica

Zwiększenie seniorom dostępności do sfery kulturalnej, sportu i zdrowia.

więcej
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Zobacz lub zgłoś zagrożenia w Twojej okolicy.

więcej
Aplikacja „BLISKO”
Zaalarmuje, poinformuje, ostrzeże. Wystarczy kilka chwil, aby znaleźć się w gronie osób korzystających z bezpłatnej aplikacji „BLISKO”. Po jej zainstalowaniu na swoim smartfonie i dokonaniu rejestracji, będziemy na bieżąco informowani o najważniejszych sprawach i wydarzeniach.

więcej

Los tych owadów jest ważny. Gmina Kobylnica przyjazna pszczołom

Los tych owadów jest ważny. Gmina Kobylnica przyjazna pszczołom

Po raz trzeci przystąpiliśmy do Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom


Podaj dalej:
Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom to inicjatywa powstała w ramach programu ,,Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Jej głównym celem jest podjęcie działań na rzecz ochrony owadów zapylających.

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy samorząd we współpracy z organizatorami akcji kolportował ulotki oraz plakaty przybliżające mieszkańcom znaczenie pszczół i owadów zapalających dla człowieka i przyrody oraz sposoby, w jaki można im pomóc. Gmina stworzyła również miejsca przyjazne pszczołom poprzez wysiewanie pyłko- i nektarodajnych kwiatów, sadzenie odpowiednich roślin oraz drzew. W gminie co roku organizowany jest konkurs ,,Piękna wieś", którego celem jest poprawa estetyki zagród i budynków wiejskich poprzez prace porządkowe, higieniczno-sanitarne i upiększające, wpływające korzystnie na ogólny wizerunek Gminy Kobylnica. W regulaminach ostatnich edycji został zawarty zapis o dodatkowych punktach za posiadanie w swoim ogrodzie roślin miododajnych, przyjaznych pszczołom. Każdego roku w szkołach organizowane są dedykowane zajęcia przybliżające uczniom ten problem oraz uwrażliwiające ich na los zagrożonych wyginięciem owadów.

Musimy być świadomi, że w Polsce występuje ponad 470 gatunków pszczół, z czego 222 zagrożonych jest wyginięciem. Masowe wyginięcie pszczół stanowi komplikacje dla całego otaczającego nas świata. A tak naprawdę dzięki pracy pszczołowatych powstaje ¾ światowej produkcji żywności. Z tego względu pomaganie pszczołom jest cennym i istotnym działaniem.

W istocie każdy może wesprzeć manifest i pomóc poprzez:
· sadzenie na swoim balkonie lub ogrodzie roślin przyjaznych pszczołom (aksamitka, dalia zmienna (georginia), nagietek lekarski, onętek (kosmos podwójnie pierzasty), lawenda wąskolistna, wrzos zwyczajny),
· sadzenie roślin rodzimych - unikając inwazyjnych,
· używanie nawozów naturalnych,
· nie wypalanie traw i liści,
· pozostawienie miejsc półdzikich.

Zachęcamy do wspierania manifestu gmin przyjaznych pszczołom.