Konkurs ”Czyste powietrze Gminy Kobylnica” (edycja 2018)

W grudniu 2018 r. zakończono realizację kolejnego konkursu „Czyste powietrze Gminy Kobylnica” (edycja 2018), którego celem była modernizacja systemów grzewczych poprzez likwidację kotłów i pieców opalanych węglem lub koksem i zastąpieniu ich jednym z ekologicznych źródeł ciepła (kocioł na gaz, biomasę, elektryczny, pompa ciepła) na terenie Gminy Kobylnica.

więcej

Karta Dużej Rodziny

Program wspierający rodziny wielodzietne na terenie Gminy Kobylnica.

więcej
Kobylnicki Budżet Obywatelski

Umożliwiamy mieszkańcom dyskusję i bezpośredni wpływ na decyzje o przeznaczeniu części budżetu publicznego na przedsięwzięcia zgłoszone bezpośrednio przez mieszkańców.

więcej
Karta Seniora Gminy Kobylnica

Zwiększenie seniorom dostępności do sfery kulturalnej, sportu i zdrowia.

więcej
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Zobacz lub zgłoś zagrożenia w Twojej okolicy.

więcej
Aplikacja „BLISKO”
Zaalarmuje, poinformuje, ostrzeże. Wystarczy kilka chwil, aby znaleźć się w gronie osób korzystających z bezpłatnej aplikacji „BLISKO”. Po jej zainstalowaniu na swoim smartfonie i dokonaniu rejestracji, będziemy na bieżąco informowani o najważniejszych sprawach i wydarzeniach.

więcej

KGW Kobylnica najlepsze w województwie

Zwycięstwo w Spartakiadzie


Podaj dalej:
Zdecydowały kreatywność, odwaga, umiejętności artystyczne i krzepa. Koło Gospodyń Wiejskich z Kobylnicy okazało się bezkonkurencyjne i zwyciężyło w klasyfikacji generalnej Pomorskiej Spartakiady Rekreacyjno – Kulturalnej o Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W drodze po najważniejszy puchar nasze reprezentantki musiały wykazać się w czasie takich konkurencji jak dojenie krowy na czas czy rzut ziemniakami do patelni.

Po raz pierwszy w leżącym w powiecie kartuskim Chmielnie zorganizowano imprezę, w której rywalizowały pomorskie koła gospodyń wiejskich. O atrakcyjne nagrody i puchary walczyło 14 drużyn z całego województwa. Powiat Słupski reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich Kobylnica.

Wszystkich przybyłych powitał pomysłodawca i współorganizator spartakiady Jan Trofimowicz – Wiceprzewodniczący Rady Wojewódzkiej Pomorskiego Zrzeszenia LZS w Gdańsku. Jak powiedział, myślą przewodnią w organizacji wydarzenia była integracja pań - Członkiń KGW z różnych części województwa, pobudzenie do aktywności sportowo – rekreacyjnej oraz wyłonienie najaktywniejszych kół KGW na Pomorzu.

Pierwszą konkurencją było wykonanie przez poszczególne koła piosenki, która tematycznie promowała daną grupę. Występy oceniała komisja w składzie: kompozytor Adam Diesner, instrumentalista Piotr Jereczek oraz Regina Kleina z PODR. W tej konkurencji decyzją jury zwyciężyło koło KGW Kobylnica przed KGW Lasowice Małe oraz KGW Osowo. W tym samym czasie jury w składzie: Ewa Gilewska z Muzeum Etnograficznego w Gdańsku, Elżbieta Szymroszczyk Ball – etnograf, związana przez lata z Fundacją Cepelia w Warszawie oraz Agnieszka Potrykus z PODR oceniało stroiki dożynkowe oraz tablice promujące poszczególne drużyny. Tu również zwyciężyło KGW Kobylnica przed KGW Gminy Chmielno oraz KGW Strzepcz.

Po części kulturalnej przyszedł czas na zmagania rekreacyjno – sportowe. Rywalizacja dostarczyła wiele emocji i radości. Reprezentantki KGW Kobylnica okazały się najlepsze w trzech konkurencjach. W zmaganiach polegających na rzucie ziemniakami do patelni oraz ubijaniu piany zwyciężyła Kinga Trejda, a w dojeniu krowy na czas bezkonkurencyjna okazała się Teresa Olech. Najwięcej emocji wzbudziła jednak konkurencja przeciągania liny 5-osobowych zespołów. Panie walczyły systemem pucharowym do dwóch zwycięstw. W końcowej klasyfikacji najsilniejsze okazały się panie z KGW Orlik, które w wielkim finale pokonały rywalki z KGW Kobylnica.

Po zmaganiach przyszedł czas na ogłoszenie wyników i wręczenie trofeów i nagród za zajęcie danej lokaty w klasyfikacji generalnej. O zajęciu miejsca decydowała suma punktów wywalczona we wszystkich 10 konkurencjach.

Klasyfikacja generalna
I miejsce KGW KOBYLNICA – GMINA KOBYLINICA – POWIAT SŁUPSKI

II miejsce – KGW „Rzeczpospolita Babska” z Wiślinki – Gmina Pruszcz Gdański – Powiat Gdański
III miejsce – KGW Osowo – Gmina Karsin – Powiat Kościerski
IV miejsce – KGW Strzepcz – Gmina Linia – Powiat Wejherowski
V miejsce – KGW Lisewo – Gmina Krokowa – Powiat Pucki
VI miejsce – KGW Lasowice Małe – Gmina Malbork – Powiat Malborski
VII miejsce – KGW Koźmin – Gmina Skarszewy – Powiat Starogardzki
VIII miejsce – KGW Orlik – Gmina Brusy – Powiat Chojnicki
IX miejsce – KGW Obrzynowo – Gmina Prabuty – Powiat Kwidzyński
X miejsce – KGW „Cysterki” Nowa Cerkiew – Gmina Morzeszczyn – Powiat Tczewski
XI miejsce ex aequo – KGW „Barwy Rokit” Rokity – Gmina Czarna Dąbrówka – Powiat Bytowski
– KGW Gminy Chmielno – Powiat Kartuski
XIII KGW Żuromino – Gmina Stężyca – Powiat Kartuski
XIV KGW Kmiecin – Gmina Nowy Dwór Gdański – Powiat Nowodworski

Wszystkie koła otrzymały pamiątkowe puchary wykonane w słynnym zakładzie ceramiki Rodziny Neclów w Chmielnie! Ponadto każde koło otrzymało upominek w postaci sprzętu AGD i gospodarstwa domowego oraz kwiaty oraz upominki regionalne z Chmielna. Panie z KGW Kobylnica, w nagrodę za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej, wyjadą na kilkudniową wycieczkę do Brukseli.

Wręczenia nagród dokonali: Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Zarudzki, Starosta Kartuski Bogdan Łapa, Wójt Gminy Chmielno Michał Melibruda, Dyrektor GOKSiR w Chmielnie Edyta Klasa, Radny Sejmiku Województwa Pomorskiego Dariusz Męczykowski oraz Prezes Pomorskiego Zrzeszenia LZS Piotr Klecha.