Konkurs ”Czyste powietrze Gminy Kobylnica” (edycja 2018)

Konkurs pozwala na uzyskanie dotacji do modernizacji domowych systemów grzewczych, polegającej na likwidacji pieców kaflowych i kotłów opalanych węglem lub koksem i zastąpieniu ich kotłami opalanymi gazem, olejem opałowym, biomasą albo pompami ciepła

więcej

Aktualny etap realizacji programu: W dniu 11 maja Gmina Kobylnica przekazała zbiorczy wniosek, sporządzony na podstawie wniosków mieszkańców, do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Gdańsku. Czekamy na ogłoszenie wyników, które nastąpić powinno do dnia 29 czerwca 2018 r.

Kobylnicka Karta Dużej Rodziny

Program wspierający rodziny wielodzietne na terenie Gminy Kobylnica.

więcej
Kobylnicki Budżet Obywatelski

Umożliwiamy mieszkańcom dyskusję i bezpośredni wpływ na decyzje o przeznaczeniu części budżetu publicznego na przedsięwzięcia zgłoszone bezpośrednio przez mieszkańców.

więcej
Karta Seniora Gminy Kobylnica

Zwiększenie seniorom dostępności do sfery kulturalnej, sportu i zdrowia.

więcej
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Zobacz lub zgłoś zagrożenia w Twojej okolicy.

więcej

Ponownie wśród liderów energii odnawialnej

Ponownie wśród liderów energii odnawialnej

Wyróżnienie dla Kobylnicy


Podaj dalej:
O kolejne prestiżowe wyróżnienie wzbogacił się kobylnicki samorząd. Gmina zwyciężyła w Ogólnopolskim Rankingu Energii Odnawialnej za 2017 rok. Samorząd doceniono za promocję rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych.

Związek Powiatów Polskich, od 2008 roku prowadzi Ogólnopolski Ranking Energii Odnawialnej. Ranking ten oparty jest na zasadzie bezpłatnego i dobrowolnego uczestnictwa wszystkich samorządów szczebla gminnego i powiatowego. Jest on jedynym w Polsce tego rodzaju przedsięwzięciem, zarządzanym na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line.

Samorządy sklasyfikowane w Rankingu są oceniane przez ekspertów ZPP w zakresie promocji rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych. Klasyfikowane są projekty związane z wykorzystywaniem energii słonecznej, geotermalnej, wodnej, wiatru, otoczenia i biomasy.

Zwycięzcą ostatniej edycji rankingu za rok 2017, w kategorii gminy wiejskie, została Gmina Kobylnica. Tym samym samorząd już dziewiąty rok z rzędu znalazł się na najwyższym stopniu podium w rankingu. Drugie miejsce na podium zajęła Gmina Postomino, natomiast trzecie – Gmina Chełmiec.

Najwyższe miejsca w Ogólnopolskim Rankingu Energii Odnawialnej za rok 2017:

Gminy wiejskie
1. Kobylnica
2. Postomino
3. Chełmiec
Powiaty
1.
Powiat Bielski (woj. podlaski)
2. Powiat Toruński
3. Powiat Suski
Miasta na prawach powiatu
1.
Miasto Rzeszów
2. Miasto Nowy Sącz
3. Miasto Legnica
Gminy miejskie i miejsko-wiejskie
1.
Miasto Biłgoraj
2. Miasto Bolesławiec
3. Miasto Siewierz

Kobylnica jest jedną z pierwszych gmin w kraju, które wspólnie z mieszkańcami rozpoczęła realizację Programu „Prosument”. Program ten jest dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji oraz pożyczki. Montując ogniwa fotowoltaiczne i pompy ciepła, realizuje się w Gminie politykę produkcji i oszczędności energii. Na terenie Gminy działają też 42 elektrownie wiatrowe, z których w ubiegłym roku udało się wyprodukować 180 411 MWh energii elektrycznej. Samorząd planuje realizować kolejne przedsięwzięcia – tym razem związane z produkcją energii elektrycznej z OZE na potrzeby obiektów użyteczności publicznej. W ramach zadania planowana jest budowa 17 instalacji do produkcji energii elektrycznej na 13 obiektach użyteczności publicznej na terenie Gminy Kobylnica. Pięć z nich już wykonano.