Konkurs ”Czyste powietrze Gminy Kobylnica” (edycja 2018)

W grudniu 2018 r. zakończono realizację kolejnego konkursu „Czyste powietrze Gminy Kobylnica” (edycja 2018), którego celem była modernizacja systemów grzewczych poprzez likwidację kotłów i pieców opalanych węglem lub koksem i zastąpieniu ich jednym z ekologicznych źródeł ciepła (kocioł na gaz, biomasę, elektryczny, pompa ciepła) na terenie Gminy Kobylnica.

więcej

Karta Dużej Rodziny

Program wspierający rodziny wielodzietne na terenie Gminy Kobylnica.

więcej
Kobylnicki Budżet Obywatelski

Umożliwiamy mieszkańcom dyskusję i bezpośredni wpływ na decyzje o przeznaczeniu części budżetu publicznego na przedsięwzięcia zgłoszone bezpośrednio przez mieszkańców.

więcej
Karta Seniora Gminy Kobylnica

Zwiększenie seniorom dostępności do sfery kulturalnej, sportu i zdrowia.

więcej
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Zobacz lub zgłoś zagrożenia w Twojej okolicy.

więcej
Aplikacja „BLISKO”
Zaalarmuje, poinformuje, ostrzeże. Wystarczy kilka chwil, aby znaleźć się w gronie osób korzystających z bezpłatnej aplikacji „BLISKO”. Po jej zainstalowaniu na swoim smartfonie i dokonaniu rejestracji, będziemy na bieżąco informowani o najważniejszych sprawach i wydarzeniach.

więcej

Tańsze, lepsze i przyjazne środowisku

Sprawozdanie z realizacji zadania dotyczącego wymiany oświetlenia w Sycewicach


Podaj dalej:
W Szkole Podstawowej w Sycewicach zakończyła się wymiana systemu oświetlenia w poszczególnych salach lekcyjnych i sali gimnastycznej. Koszt wymiany 409 sztuk opraw oświetleniowych na nowe oprawy typu LED wyniósł 162 tysięcy złotych.

Zakres modernizacji oświetlenia wewnętrznego budynku Szkoły Podstawowej w Sycewicach zakładał demontaż istniejących 409 sztuk opraw oświetlenia wewnętrznego, w miejsce których pojawiło się 221 nowych. Szacowana energia finalna zużywana w ciągu roku przed modernizacją ww. opraw wynosiła 39,049 MWh, natomiast po wymianie na LED szacuje się, że będzie to 15,367 MWh w ciągu roku. Obecnie działające, choć jest ich mniej, są duże bardziej wydajne i ekologiczne. Wykonane są bowiem w technologii LED.

Modernizacja całego systemu oświetlenia podyktowana była przede wszystkim troską o komfort pracy uczniów i nauczycieli. Do tej pory, w salach lekcyjnych, powstawało zjawisko braku równomierności oświetlenia, efektem czego były ciemne i niedoświetlone miejsca w salach. Wiele opraw posiadało już także pożółkły klosz, co znacznie obniżało parametry świecenia i mogło wpływać na komfort osób przebywających w pomieszczeniu.

Wymiana oświetlenia na nowe spowoduje również znaczne oszczędności. Oprawy w technologii LED działają w oparciu o systemy i rozwiązania, które pozwalają utrzymywać wysoką efektywność pracy, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów związanych z ich utrzymaniem. Poza tym są dużo trwalsze i mniej podatne na zniszczenia mechaniczne. Nowoczesne oprawy oświetleniowe gwarantują także mniejszy wpływ na środowisko. Zamontowane w Sycewicach oświetlenie, oprócz mniejszego zużycia energii, emituje mniej dwutlenku węgla.

Projekt pod nazwą „Modernizacja systemu oświetlenia wewnętrznego poprzez wymianę istniejących opraw oświetleniowych na LED w budynku Zespołu Szkół Samorządowych w Sycewicach” został sfinansowany ze środków Gminy Kobylnica i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku (www.wfos.gdansk.pl), który dofinansował całe przedsięwzięcie kwotą 27 400,00 zł oraz udzielił pożyczki w kwocie 82 200,00 zł. Koszty kwalifikowane wyniosły 137 tysięcy złotych.

Producentem opraw zamontowanych w Szkole Podstawowej w Sycewicach jest firma EFL-Polaris ze Słupna.