Konkurs ”Czyste powietrze Gminy Kobylnica” (edycja 2018)

W grudniu 2018 r. zakończono realizację kolejnego konkursu „Czyste powietrze Gminy Kobylnica” (edycja 2018), którego celem była modernizacja systemów grzewczych poprzez likwidację kotłów i pieców opalanych węglem lub koksem i zastąpieniu ich jednym z ekologicznych źródeł ciepła (kocioł na gaz, biomasę, elektryczny, pompa ciepła) na terenie Gminy Kobylnica.

więcej

Karta Dużej Rodziny

Program wspierający rodziny wielodzietne na terenie Gminy Kobylnica.

więcej
Kobylnicki Budżet Obywatelski

Umożliwiamy mieszkańcom dyskusję i bezpośredni wpływ na decyzje o przeznaczeniu części budżetu publicznego na przedsięwzięcia zgłoszone bezpośrednio przez mieszkańców.

więcej
Karta Seniora Gminy Kobylnica

Zwiększenie seniorom dostępności do sfery kulturalnej, sportu i zdrowia.

więcej
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Zobacz lub zgłoś zagrożenia w Twojej okolicy.

więcej
Aplikacja „BLISKO”
Zaalarmuje, poinformuje, ostrzeże. Wystarczy kilka chwil, aby znaleźć się w gronie osób korzystających z bezpłatnej aplikacji „BLISKO”. Po jej zainstalowaniu na swoim smartfonie i dokonaniu rejestracji, będziemy na bieżąco informowani o najważniejszych sprawach i wydarzeniach.

więcej

Historia w plenerze

Wyjątkowe spotkania z rycerzami, dworzanami i królami


Podaj dalej:
Do wspólnego odkrywania historii zaprosiły w maju Gmina Kobylnica i Akademia Pomorska w Słupsku. Trwający trzy dni Słupski Festiwal Historyczny był okazją do naukowych dyskusji i rozważań, ale także do zachęcenia społeczeństwa do większego zainteresowania się dawnymi czasami.

To była specjalna, jubileuszowa, 5. edycja Słupskiego Festiwalu Historycznego. Wyjątkowo bogate, pełne atrakcji oraz oryginalne wydarzenie, które od lat przyciąga tysiące osób odwiedzających w tym roku związane było z Gminą Kobylnica. Przez pierwsze dwa dni Festiwal odbywał się na terenie słupskiej uczelni, gdzie zorganizowano szereg wydarzeń o charakterze naukowym i edukacyjno – dydaktycznym.

W sobotę, podczas trzeciego dnia Słupskiego Festiwalu Historycznego, na terenach przy Gminnym Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy przygotowane zostały wyjątkowe stoiska różnych grup rekonstrukcyjnych. Tego dnia wydarzenie miało charakter popularyzatorski. Poszczególne grupy omawiały i pokazywały wszystkim zainteresowanym dawne dzieje naszego regionu na przestrzeni wieków. W role przewodników po dawnych latach wcielili się nie tylko historycy, ale także rekonstruktorzy. Wszystko po to, by ukazać długie i interesujące dzieje Pomorza oraz mieszkających na nim Kaszubów, Pomorzan i innych grup etnicznych na przestrzeni dziejów, aż do współczesności.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się występy zespołów etno – folkowych, wystawy, pokazy oraz animacje przygotowane przez instruktorów Gminnego Centrum Kultury i Promocji.

Celem tegorocznej edycji Słupskiego Festiwalu Historycznego było pogłębienie i rozwój historycznej wiedzy na temat Pomorza, dedykowanej wszystkim jego mieszkańcom oraz popularyzacja osiągnięć naukowych z dziedziny historii naukowców, doktorantów i studentów. Tegoroczne motto wydarzenia - znamienne słowa wybitnego polskiego działacza patriotycznego i społecznika - ks. Bolesława Domańskiego: "Lud polski się nie da! Nie da!" stanowiły nawiązanie do wysiłku, jaki polskie społeczeństwo wniosło w tworzenie się państwowości polskiej w 1919 r.

Organizatorami imprezy byli Gmina Kobylnica, Instytut Historii i Politologii Akademii Pomorskiej w Słupsku oraz Koło Naukowe Historyków AP.