Konkurs ”Czyste powietrze Gminy Kobylnica” (edycja 2018)

W grudniu 2018 r. zakończono realizację kolejnego konkursu „Czyste powietrze Gminy Kobylnica” (edycja 2018), którego celem była modernizacja systemów grzewczych poprzez likwidację kotłów i pieców opalanych węglem lub koksem i zastąpieniu ich jednym z ekologicznych źródeł ciepła (kocioł na gaz, biomasę, elektryczny, pompa ciepła) na terenie Gminy Kobylnica.

więcej

Karta Dużej Rodziny

Program wspierający rodziny wielodzietne na terenie Gminy Kobylnica.

więcej
Kobylnicki Budżet Obywatelski

Umożliwiamy mieszkańcom dyskusję i bezpośredni wpływ na decyzje o przeznaczeniu części budżetu publicznego na przedsięwzięcia zgłoszone bezpośrednio przez mieszkańców.

więcej
Karta Seniora Gminy Kobylnica

Zwiększenie seniorom dostępności do sfery kulturalnej, sportu i zdrowia.

więcej
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Zobacz lub zgłoś zagrożenia w Twojej okolicy.

więcej
Aplikacja „BLISKO”
Zaalarmuje, poinformuje, ostrzeże. Wystarczy kilka chwil, aby znaleźć się w gronie osób korzystających z bezpłatnej aplikacji „BLISKO”. Po jej zainstalowaniu na swoim smartfonie i dokonaniu rejestracji, będziemy na bieżąco informowani o najważniejszych sprawach i wydarzeniach.

więcej

Bez chwili wahania ruszyli z pomocą potrzebującym

Bohaterska postawa w sytuacji zagrożenia


Podaj dalej:
Wielką odwagą i dużym opanowaniem wykazało się sześcioro osób, które jako pierwsze pojawiły się na miejscu groźnej kolizji w Kwakowie. Przytomność umysłu oraz posiadana wiedza sprawiły, że do czasu przyjazdu policji miejsce zdarzenia zostało odpowiednio zabezpieczone, a osoby biorące udział w całej kolizji mogły liczyć na pomoc. 14 maja odbyło się spotkanie, w czasie którego Wójt Gminy Kobylnica i Komendant Miejski Policji w Słupsku podziękowali za wzorowe zachowanie się w czasie całego wydarzenia.

Dwie pracownice Centrum Usług Wspólnych w Kobylnicy, dwoje nauczycieli ze Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Kwakowie oraz pracownicy firmy Krężel byli pierwszymi osobami, które zaraz po zauważeniu całego zdarzenia, ruszyły z pomocą. Sytuacja wyglądała bardzo poważnie. Po kolizji samochodu osobowego z ciężarówką, jeden z pojazdów dachował i wpadł do rowu.

- Właściwie bez chwili zastanowienia ruszyliśmy w kierunku miejsca kolizji. Wspólnie z koleżanką sprawdziłyśmy najpierw, w jakim stanie są poszkodowani – opowiada pani Mariola, pracownik Centrum Usług Wspólnych w Kobylnicy. Po chwili na miejsce dotarli nauczyciele ze szkoły w Kwakowie. Oni zajęli się poszkodowanymi, natomiast my szybko podjęłyśmy decyzję, że trzeba odpowiednio zabezpieczyć miejsce zdarzenia i zadbać o to, by nie doszło do kolejnego niebezpieczeństwa – dodaje.

Sprawne działania i umiejętność opanowania stresu pozwoliły okiełznać całą sytuację. W kolejnych minutach pomoc przyszła także ze strony pracowników firmy Krężel, którzy zauważyli całe zajście. Do czasu przyjazdu policji miejsce zdarzenia zostało odpowiednio zabezpieczone, a osoby biorące udział w całej kolizji mogły liczyć na pomoc. Sposób zachowania wzbudził podziw nawet samego szefa słupskiej policji, który wspólnie z Wójtem Gminy Kobylnica podziękował dziś za wzorowe zachowanie się w tak trudnej sytuacji.

- Kolejnego dnia, w czasie odprawy, policjanci byli pod ogromnym wrażeniem sposobu zachowania się każdej osoby uczestniczącej w tej akcji. Opanowanie stresu, profesjonalizm i zimna krew, jaką się wykazaliście, zasługują na najwyższe słowa uznania – podkreślał na spotkaniu w Urzędzie Gminy Kobylnica insp. Leszek Gurski.

- Wasze zachowanie świadczy o wybitnej gotowości do niesienia pomocy osobom potrzebującym. Systematycznie dbamy o podnoszenie kwalifikacji naszych pracowników, w tym także z zakresu udzielania pierwszej pomocy i zachowania się w trudnych sytuacjach, w których zagrożone jest zdrowie i życie drugiego człowieka. Ta sytuacja jest dowodem na to, że te działania są potrzebne i rzeczywiście efektywne – zaznaczył Leszek Kuliński, odnosząc się do realizowanych przez Gminę Kobylnica szkoleń, w których uczestniczą pracownicy oświaty i zajmujący się obsługą transportu uczniów.

Same osoby, które interweniowały w czasie kolizji w Kwakowie, nie kryły zaskoczenia ciepłymi słowami, które padły z ust Wójta i Komendanta. Główni bohaterowie spotkania zgodnie podkreślali jednak, że nie czują się bohaterami.

- To był impuls, odruch. Najważniejsze, że w wyniku całego zajścia nikt nie ucierpiał – powiedziała Lucyna Zblewska, na co dzień nauczycielka ze szkoły w Kwakowie.