Konkurs ”Czyste powietrze Gminy Kobylnica” (edycja 2018)

W grudniu 2018 r. zakończono realizację kolejnego konkursu „Czyste powietrze Gminy Kobylnica” (edycja 2018), którego celem była modernizacja systemów grzewczych poprzez likwidację kotłów i pieców opalanych węglem lub koksem i zastąpieniu ich jednym z ekologicznych źródeł ciepła (kocioł na gaz, biomasę, elektryczny, pompa ciepła) na terenie Gminy Kobylnica.

więcej

Karta Dużej Rodziny

Program wspierający rodziny wielodzietne na terenie Gminy Kobylnica.

więcej
Kobylnicki Budżet Obywatelski

Umożliwiamy mieszkańcom dyskusję i bezpośredni wpływ na decyzje o przeznaczeniu części budżetu publicznego na przedsięwzięcia zgłoszone bezpośrednio przez mieszkańców.

więcej
Karta Seniora Gminy Kobylnica

Zwiększenie seniorom dostępności do sfery kulturalnej, sportu i zdrowia.

więcej
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Zobacz lub zgłoś zagrożenia w Twojej okolicy.

więcej
Aplikacja „BLISKO”
Zaalarmuje, poinformuje, ostrzeże. Wystarczy kilka chwil, aby znaleźć się w gronie osób korzystających z bezpłatnej aplikacji „BLISKO”. Po jej zainstalowaniu na swoim smartfonie i dokonaniu rejestracji, będziemy na bieżąco informowani o najważniejszych sprawach i wydarzeniach.

więcej

100 nowych łodzi z okazji ważnego jubileuszu

Tak upamiętnimy zaślubiny Polski z Bałtykiem


Podaj dalej:
23 pomorskie samorządy zakupią wspólnie 100 łodzi żaglowych, które będą służyć mieszkańcom do edukacji wodnej. Na liście jest także Gmina Kobylnica, do której trafić mają trzy jednostki. Deklarację w tej sprawie podpisano w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku.

Projekt „100 łodzi żaglowych na 100-lecie zaślubin Polski z morzem” to inicjatywa marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka ściśle związana z tegorocznym jubileuszem. 6 lutego marszałek wspólnie z przedstawicielami 23 samorządów z województwa pomorskiego podpisali deklarację wspólnego zaangażowania się w projekt. Pod dokumentem podpis złożył także zastępca Wójta Gminy Kobylnica, Rafał Kuligowski.

W treści deklaracji możemy przeczytać, że: „Setna rocznica powrotu Pomorza w granice Rzeczpospolitej i zaślubin Polski z Bałtykiem to wyjątkowa data w najnowszej historii Polski i naszego regionu. Pragnąc godnie ją uczcić i podkreślając silny związek Pomorza z tradycjami morskimi, deklarujemy zakup 100 łodzi żaglowych dla mieszkańców naszego województwa. Wychowanie poprzez żeglarstwo to nie tylko rozwijanie pasji, ale także kształtowanie charakteru, nauka współpracy oraz tworzenie pomorskiej tożsamości i kultywowanie naszej tradycji”.

– Będą to nowoczesne jednostki, które sprostają bardzo szerokim wymaganiom. Dzięki nim amatorzy będą mogli stawiać pierwsze kroki na wodzie, ale i zawodowi żeglarze będą zadowoleni – przekonywał marszałek Struk. W prace nad budową żaglówek mają zostać zaangażowani eksperci z branży wodnej oraz konstrukcyjnej. Łodzie będą pływać po wodach Zatoki Gdańskiej, Pętli Żuławskiej i na pomorskich jeziorach.

Deklarację poparcia dla projektu „100 łodzi żaglowych na 100-lecie zaślubin Polski z morzem” podpisali wójtowie, burmistrzowie i przedstawiciele samorządów Gdańska, Czerska, Karsina, Malborka, Cedrów Wielkich, Kartuz, Ustki, Żukowa, Sopotu, Czarnej Dąbrówki, Sierakowic, Pruszcza Gdańskiego, Kobylnicy, Pucka, Kosakowa, Kępic, Władysławowa, Kościerzyny, Łeby, Rzeczenicy, Stężycy, Konarzyn oraz Czarnego.

Gmina Kobylnica otrzymała dofinansowanie na zakup 3 łodzi żaglowych o wartości 93 tys. zł, z czego 85% środków kwalifikowalnych będzie pochodzić ze środków unijnych.

Najważniejsza cześć projektu – budowa całej flotylli – ma się zakończyć w 2021 roku. Wartość całego zadania szacuje się na ok 3,5 mln zł, z czego aż 3 mln pochodzić będą ze środków unijnych – Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, wygospodarowane z realizowanych przez urząd marszałkowski dwóch projektów "Pętla Żuławska i Zatoka Gdańska" oraz "Pomorskie szlaki kajakowe".

Fot. Aleksander Olszak / UMWP