Konkurs ”Czyste powietrze Gminy Kobylnica” (edycja 2018)

Konkurs pozwala na uzyskanie dotacji do modernizacji domowych systemów grzewczych, polegającej na likwidacji pieców kaflowych i kotłów opalanych węglem lub koksem i zastąpieniu ich kotłami opalanymi gazem, olejem opałowym, biomasą albo pompami ciepła

więcej

Aktualny etap realizacji programu: W dniu 11 maja Gmina Kobylnica przekazała zbiorczy wniosek, sporządzony na podstawie wniosków mieszkańców, do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Gdańsku. Czekamy na ogłoszenie wyników, które nastąpić powinno do dnia 29 czerwca 2018 r.

Kobylnicka Karta Dużej Rodziny

Program wspierający rodziny wielodzietne na terenie Gminy Kobylnica.

więcej
Kobylnicki Budżet Obywatelski

Umożliwiamy mieszkańcom dyskusję i bezpośredni wpływ na decyzje o przeznaczeniu części budżetu publicznego na przedsięwzięcia zgłoszone bezpośrednio przez mieszkańców.

więcej
Karta Seniora Gminy Kobylnica

Zwiększenie seniorom dostępności do sfery kulturalnej, sportu i zdrowia.

więcej
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Zobacz lub zgłoś zagrożenia w Twojej okolicy.

więcej
ponad rok temu

Spotkanie miłośników książek

Czytelnicze podsumowanie roku


Podaj dalej:
Kolejny raz Gminna Biblioteka Publiczna w Kobylnicy uhonorowała najlepszych czytelników. Do rąk osób, które w ostatnim roku najczęściej korzystały z jej zasobów trafiły dyplomy i nagrody rzeczowe. Był to głównym punkt uroczystej gali „Czytelnik Roku”.

Spotkanie z miłośnikami książek zorganizowano 10 lutego w Sali teatralnej Gminnego Centrum Kultury i Promocji. Na widowni zasiadło wiele osób w różnym wieku, ale mających wspólną pasję – czytanie książek. Każdego roku spotykają się w tym miejscu, by wspólnie uczestniczyć w uroczystej gali „Czytelnik Roku”. Jej głównym punktem jest nagrodzenie osób, które w trakcie ubiegłego roku najczęściej sięgały po książki znajdujące się w zasobach Gminnej Biblioteki Publicznej. Tym razem prestiżowe wyróżnienie przyznano w trzech kategoriach. „Czytelnikiem Roku” uznano Zofię Trzcińską. Tytułem „Najlepszego Czytelnika” wyróżniono Alicję Kondraciuk i Barbarę Wiła natomiast nagroda „Super Czytelnik” powędrowała do Zofii Kubicz i Leny Wojtaszek. Nagrody dla laureatów ufundował przewodniczący Rady Gminy Kobylnica Leon Kiziukiwiecz. Książki oraz gratulacje odbierali od Wójta Gminy Kobylnica Leszka Kulińskiego.

Nagrodzone osoby zgodnie podkreślały, że na ich zainteresowanie czytelnictwem duży wpływ ma bogaty zasób zbiorów, jakim dysponuje kobylnicka biblioteka. Jak przyznawali, z każdym kolejnym rokiem na półkach pojawiają się nowe pozycje, które ciekawią i skłaniają do wizyty w murach książnicy.

- Na systematyczne doposażenie bibliotecznych zbiorów przekazujemy spore środki. W ubiegłym roku placówka wzbogaciła się o 1612 pozycji. Wszystko po to, by zachęcać do sięgania po książki i odpowiadać na potrzeby użytkowników biblioteki. Obecnie mogą wybierać spośród niemal 37 tysięcy pozycji – mówił w trakcie uroczystości Wójt Gminy Kobylnica.

Ten kierunek działań przynosi zamierzone rezultaty. Dyrekcja placówki, mimo panującego w całym kraju wyraźnego spadku zainteresowania czytelnictwem, może być zadowolona. - Według danych za 2016 w bibliotecznym katalogu pojawiło się 225 nowych czytelników. Wspólnie z osobami, które już wcześniej zarejestrowały się w siedzibie placówki, wypożyczyły niemal 21 tysięcy woluminów – powiedziała w czasie gali Barbara Jęchorek, dyrektor GBP. Po podsumowaniu ubiegłorocznej działalności instytucji obecni na gali mieli możliwość wysłuchania wierszy wyróżnionych podczas konkursów poetyckich organizowanych przez bibliotekę. Co roku galę kończą występy artystyczne. Podobnie było i tym razem. Widzowie mogli zobaczyć teatralno – muzyczne przedstawienie uczniów Zespołu Szkół Samorządowych w Sycewicach, które zostało wyreżyserowane w związku z jubileuszem 70 – lecia istnienia placówki.

Po zakończeniu uroczystości wszyscy czytelnicy spotkali się na wspólnym poczęstunku. Zanim jednak rozpoczęły się dyskusje na temat – jak przystało na czytelników - wyjątkowych książek, wszyscy mogli skosztować pysznego tortu, który jest już tradycją lutowej gali. Tuż obok można było podziwiać wystawę niezwykłych obrazów rodzimej malarki Barbary Nibelskiej, a w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej ocenić efekty pracy podopiecznych Zakładu Opiekuńczo – Leczniczo – Psychiatrycznego w Kobylnicy.