Konkurs ”Czyste powietrze Gminy Kobylnica” (edycja 2018)

Konkurs pozwala na uzyskanie dotacji do modernizacji domowych systemów grzewczych, polegającej na likwidacji pieców kaflowych i kotłów opalanych węglem lub koksem i zastąpieniu ich kotłami opalanymi gazem, olejem opałowym, biomasą albo pompami ciepła

więcej

Aktualny etap realizacji programu: W dniu 11 maja Gmina Kobylnica przekazała zbiorczy wniosek, sporządzony na podstawie wniosków mieszkańców, do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Gdańsku. Czekamy na ogłoszenie wyników, które nastąpić powinno do dnia 29 czerwca 2018 r.

Kobylnicka Karta Dużej Rodziny

Program wspierający rodziny wielodzietne na terenie Gminy Kobylnica.

więcej
Kobylnicki Budżet Obywatelski

Umożliwiamy mieszkańcom dyskusję i bezpośredni wpływ na decyzje o przeznaczeniu części budżetu publicznego na przedsięwzięcia zgłoszone bezpośrednio przez mieszkańców.

więcej
Karta Seniora Gminy Kobylnica

Zwiększenie seniorom dostępności do sfery kulturalnej, sportu i zdrowia.

więcej
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Zobacz lub zgłoś zagrożenia w Twojej okolicy.

więcej
ponad rok temu

Powrót do komputerowej przeszłości

Wystawa unikatowych eksponatów


Podaj dalej:
Dla młodych widzów była to okazja do zapoznania się ze sprzętem komputerowym, którego używano pod koniec ubiegłego wieku. Nieco bardziej dojrzali widzowie możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w grach, które towarzyszyły im w dzieciństwie.

To były dwa dni, w trakcie których mogliśmy zobaczyć i na własne oczy przekonać się, jak mocno zmienił się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat sprzęt, który wykorzystujemy w pracy, domu i szkołach. Po raz drugi w Zespole Szkół Samorządowych w Kobylnicy zorganizowano Środkowopomorską Wystawę Komputerów.

Przez kilkanaście godzin na wystawie pokazywano sprzęt komputerowy, którego lata świetności przypadają na ostatnią dekadę ubiegłego wieku. Wśród ponad stu dwudziestu różnych eksponatów pojawiły się konsole, dyski, różnego rodzaju komputery, kalkulatory i monitory. Wiele z nich nie jest już dziś dostępna w powszechnej sprzedaży. Można więc było zagrać albo załadować grę z kasety, aby przekonać się, ile to kiedyś zajmowało czasu.

Od kilkunastu lat kolekcjonowaniem tego sprzętu zajmują się Janusz Jaskuła, Norbert Wiśniowiecki i Piotr Niezgoda. To oni zaprezentowali w Kobylnicy eksponaty i modele, które zgromadzili w trakcie ostatnich kilkunastu lat. - Dla nas jest to po prostu hobby, które bardzo kochamy. Zajmujemy się kolekcjonowaniem tego sprzętu od kilkunastu lat. Dlaczego? Z sentymentu. To urządzenia, które mają „duszę” – przyznaje Piotr Niezgoda, jeden z pomysłodawców wystawy.

Choć na wystawie zaprezentowano 125 różnego rodzaju urządzeń, to największym zainteresowaniem odwiedzających cieszył się polski mikrokomputer MERA – 60. To urządzenie, które stworzono w drugiej połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku w Instytucie Systemów Sterowania w Katowicach. To najprawdopodobniej jedyny egzemplarz w Polsce. Jego wartość rynkowa to nawet 20 tysięcy złotych.

Odwiedzający wystawę mogli także spróbować swoich sił w wielu grach komputerowych, zobaczyć nośniki danych, których używano w przeszłości, a także zapoznać się z zasadami działania pierwszych procesorów komputerowych czy kalkulatorów.