Podziel się

Jesteśmy w mediach społecznościowych! Odwiedź nasze profile, polub, subskrybuj:

Kontakt

tel.: 59 842 90 70 do 71
fax: 59 842 90 72
sekretariat: 59 842 96 17
e-mail: kobylnica@kobylnica.pl


ul. Główna 20
76-251 Kobylnica
Województwo Pomorskie

Bank Spółdzielczy w Sławnie
73 9317 0002 0090 0733 2000 0010

Prosument

Uzyskaj dofinansowanie na zakup i montaż nowej instalacji do produkcji energii elektrycznej z paneli słonecznych!

więcej

Liczba podpisanych umów:

81
Kobylnicka Karta Dużej Rodziny

Program wspierający rodziny wielodzietne na terenie Gminy Kobylnica.

więcej
Kobylnicki Budżet Obywatelski

Umożliwiamy mieszkańcom dyskusję i bezpośredni wpływ na decyzje o przeznaczeniu części budżetu publicznego na przedsięwzięcia zgłoszone bezpośrednio przez mieszkańców.

więcej
Karta Seniora Gminy Kobylnica

Zwiększenie seniorom dostępności do sfery kulturalnej, sportu i zdrowia.

więcej
ponad pół roku temu

Powrót do komputerowej przeszłości

Wystawa unikatowych eksponatów


Podaj dalej:
Dla młodych widzów była to okazja do zapoznania się ze sprzętem komputerowym, którego używano pod koniec ubiegłego wieku. Nieco bardziej dojrzali widzowie możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w grach, które towarzyszyły im w dzieciństwie.

To były dwa dni, w trakcie których mogliśmy zobaczyć i na własne oczy przekonać się, jak mocno zmienił się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat sprzęt, który wykorzystujemy w pracy, domu i szkołach. Po raz drugi w Zespole Szkół Samorządowych w Kobylnicy zorganizowano Środkowopomorską Wystawę Komputerów.

Przez kilkanaście godzin na wystawie pokazywano sprzęt komputerowy, którego lata świetności przypadają na ostatnią dekadę ubiegłego wieku. Wśród ponad stu dwudziestu różnych eksponatów pojawiły się konsole, dyski, różnego rodzaju komputery, kalkulatory i monitory. Wiele z nich nie jest już dziś dostępna w powszechnej sprzedaży. Można więc było zagrać albo załadować grę z kasety, aby przekonać się, ile to kiedyś zajmowało czasu.

Od kilkunastu lat kolekcjonowaniem tego sprzętu zajmują się Janusz Jaskuła, Norbert Wiśniowiecki i Piotr Niezgoda. To oni zaprezentowali w Kobylnicy eksponaty i modele, które zgromadzili w trakcie ostatnich kilkunastu lat. - Dla nas jest to po prostu hobby, które bardzo kochamy. Zajmujemy się kolekcjonowaniem tego sprzętu od kilkunastu lat. Dlaczego? Z sentymentu. To urządzenia, które mają „duszę” – przyznaje Piotr Niezgoda, jeden z pomysłodawców wystawy.

Choć na wystawie zaprezentowano 125 różnego rodzaju urządzeń, to największym zainteresowaniem odwiedzających cieszył się polski mikrokomputer MERA – 60. To urządzenie, które stworzono w drugiej połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku w Instytucie Systemów Sterowania w Katowicach. To najprawdopodobniej jedyny egzemplarz w Polsce. Jego wartość rynkowa to nawet 20 tysięcy złotych.

Odwiedzający wystawę mogli także spróbować swoich sił w wielu grach komputerowych, zobaczyć nośniki danych, których używano w przeszłości, a także zapoznać się z zasadami działania pierwszych procesorów komputerowych czy kalkulatorów.