Podziel się

Jesteśmy w mediach społecznościowych! Odwiedź nasze profile, polub, subskrybuj:

Kontakt

tel.: 59 842 90 70 do 71
fax: 59 842 90 72
sekretariat: 59 842 96 17
e-mail: kobylnica@kobylnica.pl


ul. Główna 20
76-251 Kobylnica
Województwo Pomorskie

Bank Spółdzielczy w Sławnie
73 9317 0002 0090 0733 2000 0010

Prosument

Uzyskaj dofinansowanie na zakup i montaż nowej instalacji do produkcji energii elektrycznej z paneli słonecznych!

więcej

Liczba podpisanych umów:

81
Kobylnicka Karta Dużej Rodziny

Program wspierający rodziny wielodzietne na terenie Gminy Kobylnica.

więcej
Kobylnicki Budżet Obywatelski

Umożliwiamy mieszkańcom dyskusję i bezpośredni wpływ na decyzje o przeznaczeniu części budżetu publicznego na przedsięwzięcia zgłoszone bezpośrednio przez mieszkańców.

więcej
Karta Seniora Gminy Kobylnica

Zwiększenie seniorom dostępności do sfery kulturalnej, sportu i zdrowia.

więcej
6 miesięcy temu

Piknik Pszczelarski

Gmina Kobylnica przyjazna pszczołom


Podaj dalej:
Zarząd Rejonowego Koła Pszczelarzy w Słupsku, korzystając z gościnności samorządu Gminy Kobylnica zorganizował 22 lipca 2017 roku, w Świetlicy Wiejskiej w Reblinie Piknik Pszczelarski, w którym wzięło udział wielu zaproszonych gości oraz 70 pszczelarzy. Swoją obecnością zaszczycili: Leszek Kuliński Wójt Gminy Kobylnica, Przewodniczący Rady Gminy Kobylnica Leon Kiziukiewicz, Radni Mirosław Przybył i Janusz Kaszowski, sołtys sołectwa Runowo Sławieńskie Julita Bielańczuk, sołtys sołectwa Zębowo Leszek Mazur, rolnik z Zębowa Janusz Jóźwiak, leśniczy Leśnictwa Bzowo Piotr Czepiel oraz proboszczowie parafii w Sycewicach ks. Arkadiusz Oslislok i parafii w Słonowicach ks. Krzysztof Łachut. Gmina Kobylnica od wielu lat jest przyjazna lokalnym pszczelarzom. Spotkanie pszczelarzy w przyjaznym środowisku dla rozwoju bartnictwa nie jest przypadkowym. Sam wójt gminy prowadzi praktykę pszczelarską w swojej małej pasiece. Świetlica Wiejska w Reblinie na przełomie 2016/2017 roku służyła słupskim pszczelarzom do realizacji spotkań Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego. W niej też spotykali się nasi pszczelarze z pszczelarzami niemieckimi w ramach wymiany doświadczeń, umocowanej w ramach współpracy Powiatu Słupskiego i Powiatu Hertzogtum Lauenburg. Samorząd tej gminy również gościł pszczelarzy niemieckich.
Piknik Pszczelarski to okazja do odpoczynku w jakże trudnym w tym roku sezonie pszczelarskim, kiedy to pogoda często była mało sprzyjająca pszczołom. Tym razem sobotnia aura wynagrodziła pszczelarzom. Mogli oni spędzić czas mile, bezstresowo i w przyjaznej atmosferze. Atrakcją spotkania były żywe pszczoły przywiezione przez prezesa koła w ulu demonstracyjnym jednoramkowym.
Zarząd Koła wsparty pomocą pani Sabiny Słabej z Rady Sołeckiej oraz pani Elżbiety Surmacz z Reblina a także opiekuna świetlicy instruktora Grzegorza Jopka stanęli na wysokości zadania. Przygotowanych potraw do konsumpcji nie zabrakło. Pszczelarze wraz z gośćmi raczyli się kobylnickim bigosem ze słynnej „gęsi”, ziemniakami w mundurkach, ogórkami małosolnymi, pieczonymi udkami, frytkami, goframi, tostami. Każdy mógł skosztować ciasta i spokojnie wypić w plenerze kolejną kawę. Ciekawostką serwowaną przez pszczelarzy był miód w puszkach, w szczególności polecany do kiełbasek pieczonych na ognisku. Obecnie trudno spotkać dobrze zakonserwowaną słoninę. Wielu z gości tutaj raczyło się tym niecodziennym smakiem ofiarowanym przez pszczelarza z Reblina.
Nie tylko jadło było atrakcją pikniku. Trochę zabawy nie zaszkodzi nikomu. Tak też i tym razem w ramach rywalizacji wójt gminy Leszek Kuliński z prezesem koła Zbigniewem Wiąckiewiczem mieli okazję zbić ramkę do ula. Dla ułatwienia wójt dostał zadanie zbijania ramki młotkiem drewnianym, a prezes młotkiem 5 kilogramowym. Zadania zostały w końcu wykonane odpowiedniej masy młotkami. Zabawa była przednia z równie ciekawymi innymi propozycjami.
Spotkania pszczelarzy zawsze ukierunkowane są na przekazywanie wiedzy, zarówno teoretycznej jak i praktycznej. Tej okazji nie można było pominąć. Przy dwóch ulach doświadczeni pszczelarze dzielili się wiedzą praktyczną z zakresu poddawania matek pszczelich oraz gospodarowania plastrami woskowymi w ulach. Konkretnych pytań i odpowiedzi nie brakowało.
Wśród pszczelarzy jest wielu konstruktorów prostych i złożonych urządzeń wspierających pracę w pasiekach. Na Piknik Pszczelarski przyjechał spod Miastka pszczelarz koła i zaprezentował własnej konstrukcji dźwig do załadunku uli oraz urządzenie do obmiatania pszczół podczas miodobrania. Demonstracja przywiezionego sprzętu wzbudzała zainteresowanie wielu pszczelarzy.
Zarząd koła pszczelarzy słupskich wykorzystał również spotkanie w szczytnym celu. Tego dnia zorganizowana została zbiórka miodu od pszczelarzy z przeznaczeniem na cele charytatywne i promocję koła. Również przy okazji spotkania można było odebrać zakupione przez Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Gdańsku, w ramach programu wsparcia, leki dla pszczół.
Zarząd Rejonowego Koła Pszczelarzy w Słupsku dziękuje wszystkim osobom w jakikolwiek sposób zaangażowanym w przygotowanie imprezy, a w szczególności Wójtowi Gminy Kobylnica Leszkowi Kulińskiemu oraz ww. sołtysom wspierającym pracę członka Zarządu koła Krzysztofa Startka, mieszkańca Reblina, odpowiedzialnego za realizację pikniku.