Konkurs ”Czyste powietrze Gminy Kobylnica” (edycja 2018)

Konkurs pozwala na uzyskanie dotacji do modernizacji domowych systemów grzewczych, polegającej na likwidacji pieców kaflowych i kotłów opalanych węglem lub koksem i zastąpieniu ich kotłami opalanymi gazem, olejem opałowym, biomasą albo pompami ciepła

więcej

Aktualny etap realizacji programu: W dniu 11 maja Gmina Kobylnica przekazała zbiorczy wniosek, sporządzony na podstawie wniosków mieszkańców, do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Gdańsku. Czekamy na ogłoszenie wyników, które nastąpić powinno do dnia 29 czerwca 2018 r.

Kobylnicka Karta Dużej Rodziny

Program wspierający rodziny wielodzietne na terenie Gminy Kobylnica.

więcej
Kobylnicki Budżet Obywatelski

Umożliwiamy mieszkańcom dyskusję i bezpośredni wpływ na decyzje o przeznaczeniu części budżetu publicznego na przedsięwzięcia zgłoszone bezpośrednio przez mieszkańców.

więcej
Karta Seniora Gminy Kobylnica

Zwiększenie seniorom dostępności do sfery kulturalnej, sportu i zdrowia.

więcej
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Zobacz lub zgłoś zagrożenia w Twojej okolicy.

więcej
ponad pół roku temu

Piknik Pszczelarski

Gmina Kobylnica przyjazna pszczołom


Podaj dalej:
Zarząd Rejonowego Koła Pszczelarzy w Słupsku, korzystając z gościnności samorządu Gminy Kobylnica zorganizował 22 lipca 2017 roku, w Świetlicy Wiejskiej w Reblinie Piknik Pszczelarski, w którym wzięło udział wielu zaproszonych gości oraz 70 pszczelarzy. Swoją obecnością zaszczycili: Leszek Kuliński Wójt Gminy Kobylnica, Przewodniczący Rady Gminy Kobylnica Leon Kiziukiewicz, Radni Mirosław Przybył i Janusz Kaszowski, sołtys sołectwa Runowo Sławieńskie Julita Bielańczuk, sołtys sołectwa Zębowo Leszek Mazur, rolnik z Zębowa Janusz Jóźwiak, leśniczy Leśnictwa Bzowo Piotr Czepiel oraz proboszczowie parafii w Sycewicach ks. Arkadiusz Oslislok i parafii w Słonowicach ks. Krzysztof Łachut. Gmina Kobylnica od wielu lat jest przyjazna lokalnym pszczelarzom. Spotkanie pszczelarzy w przyjaznym środowisku dla rozwoju bartnictwa nie jest przypadkowym. Sam wójt gminy prowadzi praktykę pszczelarską w swojej małej pasiece. Świetlica Wiejska w Reblinie na przełomie 2016/2017 roku służyła słupskim pszczelarzom do realizacji spotkań Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego. W niej też spotykali się nasi pszczelarze z pszczelarzami niemieckimi w ramach wymiany doświadczeń, umocowanej w ramach współpracy Powiatu Słupskiego i Powiatu Hertzogtum Lauenburg. Samorząd tej gminy również gościł pszczelarzy niemieckich.
Piknik Pszczelarski to okazja do odpoczynku w jakże trudnym w tym roku sezonie pszczelarskim, kiedy to pogoda często była mało sprzyjająca pszczołom. Tym razem sobotnia aura wynagrodziła pszczelarzom. Mogli oni spędzić czas mile, bezstresowo i w przyjaznej atmosferze. Atrakcją spotkania były żywe pszczoły przywiezione przez prezesa koła w ulu demonstracyjnym jednoramkowym.
Zarząd Koła wsparty pomocą pani Sabiny Słabej z Rady Sołeckiej oraz pani Elżbiety Surmacz z Reblina a także opiekuna świetlicy instruktora Grzegorza Jopka stanęli na wysokości zadania. Przygotowanych potraw do konsumpcji nie zabrakło. Pszczelarze wraz z gośćmi raczyli się kobylnickim bigosem ze słynnej „gęsi”, ziemniakami w mundurkach, ogórkami małosolnymi, pieczonymi udkami, frytkami, goframi, tostami. Każdy mógł skosztować ciasta i spokojnie wypić w plenerze kolejną kawę. Ciekawostką serwowaną przez pszczelarzy był miód w puszkach, w szczególności polecany do kiełbasek pieczonych na ognisku. Obecnie trudno spotkać dobrze zakonserwowaną słoninę. Wielu z gości tutaj raczyło się tym niecodziennym smakiem ofiarowanym przez pszczelarza z Reblina.
Nie tylko jadło było atrakcją pikniku. Trochę zabawy nie zaszkodzi nikomu. Tak też i tym razem w ramach rywalizacji wójt gminy Leszek Kuliński z prezesem koła Zbigniewem Wiąckiewiczem mieli okazję zbić ramkę do ula. Dla ułatwienia wójt dostał zadanie zbijania ramki młotkiem drewnianym, a prezes młotkiem 5 kilogramowym. Zadania zostały w końcu wykonane odpowiedniej masy młotkami. Zabawa była przednia z równie ciekawymi innymi propozycjami.
Spotkania pszczelarzy zawsze ukierunkowane są na przekazywanie wiedzy, zarówno teoretycznej jak i praktycznej. Tej okazji nie można było pominąć. Przy dwóch ulach doświadczeni pszczelarze dzielili się wiedzą praktyczną z zakresu poddawania matek pszczelich oraz gospodarowania plastrami woskowymi w ulach. Konkretnych pytań i odpowiedzi nie brakowało.
Wśród pszczelarzy jest wielu konstruktorów prostych i złożonych urządzeń wspierających pracę w pasiekach. Na Piknik Pszczelarski przyjechał spod Miastka pszczelarz koła i zaprezentował własnej konstrukcji dźwig do załadunku uli oraz urządzenie do obmiatania pszczół podczas miodobrania. Demonstracja przywiezionego sprzętu wzbudzała zainteresowanie wielu pszczelarzy.
Zarząd koła pszczelarzy słupskich wykorzystał również spotkanie w szczytnym celu. Tego dnia zorganizowana została zbiórka miodu od pszczelarzy z przeznaczeniem na cele charytatywne i promocję koła. Również przy okazji spotkania można było odebrać zakupione przez Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Gdańsku, w ramach programu wsparcia, leki dla pszczół.
Zarząd Rejonowego Koła Pszczelarzy w Słupsku dziękuje wszystkim osobom w jakikolwiek sposób zaangażowanym w przygotowanie imprezy, a w szczególności Wójtowi Gminy Kobylnica Leszkowi Kulińskiemu oraz ww. sołtysom wspierającym pracę członka Zarządu koła Krzysztofa Startka, mieszkańca Reblina, odpowiedzialnego za realizację pikniku.