Podziel się

Jesteśmy w mediach społecznościowych! Odwiedź nasze profile, polub, subskrybuj:

Kontakt

tel.: 59 842 90 70 do 71
fax: 59 842 90 72
sekretariat: 59 842 96 17
e-mail: kobylnica@kobylnica.pl


ul. Główna 20
76-251 Kobylnica
Województwo Pomorskie

Bank Spółdzielczy w Sławnie
73 9317 0002 0090 0733 2000 0010

Prosument

Uzyskaj dofinansowanie na zakup i montaż nowej instalacji do produkcji energii elektrycznej z paneli słonecznych!

więcej

Liczba podpisanych umów:

81
Kobylnicka Karta Dużej Rodziny

Program wspierający rodziny wielodzietne na terenie Gminy Kobylnica.

więcej
Kobylnicki Budżet Obywatelski

Umożliwiamy mieszkańcom dyskusję i bezpośredni wpływ na decyzje o przeznaczeniu części budżetu publicznego na przedsięwzięcia zgłoszone bezpośrednio przez mieszkańców.

więcej
Karta Seniora Gminy Kobylnica

Zwiększenie seniorom dostępności do sfery kulturalnej, sportu i zdrowia.

więcej
4 miesiące temu

Niemieccy pszczelarze w Gminie Kobylnica

Spotkania, warsztaty i dyskusje


Podaj dalej:
Wymianie doświadczeń oraz zapoznaniu się ze sposobem funkcjonowania polskich gospodarstw pszczelarskich służyła wizyta przedstawicieli niemieckiego powiatu Hertzogotum Lauenberg w regionie słupskim. Kilkudniowy pobyt zwieńczyło spotkanie, które zorganizowano w Łosinie.

Od piętnastu lat Powiat Słupski współpracuje ze swoim niemieckim odpowiednikiem Hertzogtum Lauenburg. Forma i charakter prowadzonych na szczeblu międzynarodowym działań są bardzo różne. Jeden z przykładów stanowi robocza wizyta niemieckich pszczelarzy, którzy w dniach 6 – 8 października, przebywali w regionie słupskim, by podzielić się doświadczeniami z osobami, które trudnią się pszczelarstwem w naszym regionie.

Co ciekawe, to Gmina Kobylnica stała się ostoją spotkania podsumowującego kilkudniowe dyskusje przedstawicieli obu stron. Pobyt w Polsce rozpoczął się jednak od wizyty w Darłowie, gdzie swoje lokalne pszczelarskie koło zaprezentował prezes Zbigniew Wiąckiewicz. Goście z Niemiec mogli też zobaczyć darłowski zamek, a w drodze powrotnej kolejny raz zobaczyć, w jaki sposób swoimi pasiekami zarządzają Polacy. Zmierzając do Łosina, po drodze pszczelarze zajechali do pasieki Zbigniewa Gajdy, pszczelarza koła słupskiego.

- Kolega Zbyszek zaprezentował swoje gospodarstwo pasieczne. Tak jak to zwykle bywało podczas spotkań obu delegacji, w trakcie spotkań prezentowane są osiągnięcia lokalne z zakresu renowacji zabytków. W Gminie Kobylnica w Zębowie odrestaurowano kościół. Tym osiągnięciem pochwalił się miejscowy sołtys Leszek Mazur – wspomina prezes Wiąckiewicz.

Na przyjazd delegacji pszczelarzy z Niemiec w Łosinie czekali już przed świetlicą gościnni gospodarze tegoż terenu na czele z przewodniczącym Rady Gminy Kobylnica Leonem Kiziukiewiczem. Bardzo owocna współpraca i uznanie dla działalności regionalnych pszczelarzy były przesłankami do organizacji tego spotkania właśnie w miejscowej świetlicy. Członek Zarządu Rejonowego Koła Pszczelarzy w Słupsku, a zarazem mieszkaniec Reblina, Krzysztof Startek stanął na wysokości zadania i zorganizował wyjątkowy wieczór, w przygotowaniu którego pomogli mu Sabina Słaba, Elżbieta Surmacz, Agnieszka Malczewska, Natalia Filipczak oraz instruktor k.o Grzegorz Jopek.

Część oficjalną, od przywitania zaproszonych gości oraz wszystkich pszczelarzy obu stron, rozpoczął Prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Słupsku Zbigniew Wiąckiewicz. W związku z jubileuszem 15 lat współpracy w zakresie wymiany pszczelarzy koła słupskiego z pszczelarzami z okolic Ratzeburga w Niemczech prezes koła słupskiego wręczył wszystkim gościom przygotowane pamiątki. W imieniu pszczelarzy niemieckich głos zabrał Peter Rower, odpowiedzialny za realizację wymiany. Wszystkie oficjalne wystąpienia były tłumaczone na język niemiecki bądź język polski przez tłumacza, pszczelarza koła, kolegi Andrzeja Machuttę.

Kolejnym miły akcentem spotkania było zabranie głosu przez Przewodniczącego Rady Gminy Kobylnica, sołtysa sołectwa Łosino, który zaprezentował rys historyczny tej miejscowości. Przewodniczący wręczył niemieckim gościom upominki przygotowane przez Wójta Gminy Kobylnica pana Leszka Kulińskiego. W trakcie spotkania goście mogli zobaczyć prezentację zabytków Gminy Kobylnica: zabytkowy kościół w Zębowie, park w Reblinie, miejsce pamięci tych, których ta ziemia była ojczyzną, zabytkowy kościół w Słonowicach oraz zabytkowy cmentarz w Kczewie.

Gminne Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy również miało swój znaczący wkład w spotkanie w formie słodkiego poczęstunku, jak i występu zespołu wokalnego „Ale Babki” z Kobylnicy, za co wszyscy byli gospodarzom wdzięczni. W kolejne dni pszczelarze zwiedzili Muzeum Emigracji w Gdyni i Pasiekę Hodowlaną Iwony i Jacka Krysztof w Rumi, a także muzeum Chleba w Ustce oraz Bunkry Bluchera w Ustce.

- Serdeczne podziękowanie za szczególne aangażowanie w przyjęcie gości z Niemiec składa panom, wójtowi Gminy Kobylnica Leszkowi Kulińskiemu oraz za finansowe wsparcie staroście słupskiemu Zdzisławowi Kołodziejskiemu oraz Dyrektorowi Gminnego Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy panu Mariuszowi Brokos – podkreśla prezes Wiąckiewicz.

Warto podkreślić, że organizacja tego wydarzenia idealnie wpisuje się w program, do którego przystąpił kobylnicki samorząd. Przedsięwzięcie pod hasłem „Gmina Przyjazna Pszczołom” polega na promowaniu różnego typu akcji i inicjatyw, które mają pomóc w ochronie i zachowaniu owadów pszczołowatych.