.

.

więcej

.

.
Kobylnicka Karta Dużej Rodziny

Program wspierający rodziny wielodzietne na terenie Gminy Kobylnica.

więcej
Kobylnicki Budżet Obywatelski

Umożliwiamy mieszkańcom dyskusję i bezpośredni wpływ na decyzje o przeznaczeniu części budżetu publicznego na przedsięwzięcia zgłoszone bezpośrednio przez mieszkańców.

więcej
Karta Seniora Gminy Kobylnica

Zwiększenie seniorom dostępności do sfery kulturalnej, sportu i zdrowia.

więcej
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Zobacz lub zgłoś zagrożenia w Twojej okolicy.

więcej
ponad pół roku temu

Docenieni za działania, rozwój i ekologię

Gmina z kolejnymi nagrodami


Podaj dalej:
O kolejne dwie prestiżowe nagrody wzbogacił się dorobek kobylnickiego samorządu. Puchar za zajęcie drugiego miejsca w Ogólnopolskim Rankingu Powiatów i Gmin oraz statuetka za zwycięstwo w Ogólnopolskim Rankingu Energii Odnawialnej wśród gmin wiejskich zostały wręczone w trakcie Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich, który odbywał się w Kołobrzegu.

- Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu. Moim współpracownikom oraz mieszkańcom, bez nich osiągnięcie tak wspaniałych nagród nie byłoby możliwe – mówił w trakcie gali Wójt Gminy Kobylnica Leszek Kuliński.

Gmina Kobylnica od kilkunastu może poszczycić się kolejnymi nagrodami. Są to wyróżnienia przyznawane w prestiżowych konkursach organizowanych przez Związek Powiatów Polskich. Gmina Kobylnica otrzymała je za zajęcie drugiego miejsca w Ogólnopolskim Rankingu Powiatów i Gmin oraz za zwycięstwo w Ogólnopolskim Rankingu Energii Odnawialnej wśród gmin wiejskich.

Uroczyste wręczenie nagród wyróżnionym samorządom odbyło się w trakcie Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich, które odbywało się w Kołobrzegu. Ósmy rok z rzędu Gmina Kobylnica uplasowała się na pierwszym miejscu w Ogólnopolskim Rankingu Energii Odnawialnej wśród gmin wiejskich. Drugie miejsce zajęła Gmina Postomino, a zaraz za nią uplasowała się Gmina Chełmiec. Ranking został opracowany na podstawie oceny prowadzonych działań w zakresie promocji rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych. Eksperci z ZPP brali pod uwagę zarówno projekty związane z wykorzystywaniem energii słonecznej, geotermalnej, wodnej, wiatru, otoczenia i biomasy.

Druga z nagród – okazały puchar – została przyznana w związku z zajęciem drugiego miejsca w Ogólnopolskim Rankingu Powiatów i Gmin, prowadzonego przez Związek Powiatów Polskich. W porównaniu do poprzedniej edycji rankingu jest to awans o jedną pozycję. Wyżej w kategorii gminy wiejskie znalazła się jedynie gmina Chełmiec. Kobylnica uplasowała się na drugim miejscu w zestawieniu, uzyskując 43315 punktów, czyli o ponad pół tysiąca więcej niż w ubiegłorocznej edycji. Samorządy sklasyfikowane w rankingu oceniane są przez ekspertów Związku Powiatów Polskich według kilkudziesięciu kryteriów, które zgrupowano w jedenastu kategoriach tematycznych. Punktowane są m.in. działania proinwestycyjne i prorozwojowe, rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańców i jednostki samorządu terytorialnego oraz wprowadzane inicjatywy z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Pod uwagę brane są też rozwiązania związane z promocją edukacji, kultury i sportu.

Eksperci, którzy przyglądali się poszczególnym samorządom, w przypadku Kobylnicy zwrócili szczególną uwagę na ilość środków finansowych, które udało się pozyskać z funduszy krajowych. W tym przypadku Kobylnica uzyskała maksymalną liczbę punktów. Podobna sytuacja miała miejsce przy ocenie współpracy samorządu z NGO, sposobu realizacji programów profilaktycznych z zakresu zdrowia na terenie Gminy Kobylnica czy wspierania zdolnej i utalentowanej młodzieży poprzez tworzenie odpowiednich systemów stypendialnych. Komisja doceniła również działania związane z promocją rozwiązań proekologicznych i ekoenergetycznych.

Ogólnopolski Ranking Powiatów i Gmin prowadzony przez Związek Powiatów Polskich oparty jest na zasadzie bezpłatnego i dobrowolnego uczestnictwa wszystkich samorządów szczebla gminnego i powiatowego.

W czasie Zgromadzenia statuetki i wyróżnienia odebrali także Starosta Powiatu Słupskiego i Wójt Gminy Ustka.